správe hodnotiacej telekomunikačný sektor.
Slovensku chýba napríklad dôležitá vyhláška o prenositeľnosti čísla. Podľa šéfa Asociácie telekomunikačných operátorov Vladimíra Ondroviča únia zároveň opäť spochybnila nezávislosť Telekomunikačného úradu.
Únia už dlhšie od slovenskej vlády požaduje, aby akcionárske práva súvisiace so štátnym podielom spravoval niekto iný ako ministerstvo dopravy. Rezort dopravy je totiž zároveň tvorcom legislatívy a zo svojej kapitoly financuje aj regulátora trhu, teda Telekomunikačný úrad. Ako SME pred časom informoval šéf sekcie pôšt a telekomunikácií Anton Smitka, v únii obvykle štátne akciové podiely spravuje ministerstvo financií.
Kabinet sa však podľa Ondroviča na minulotýždňovom rokovaní rozhodol, že štátne akcie Telecomu bude aj naďalej spravovať ministerstvo dopravy. Rezort pripustil, že legislatívu pripravuje, no argumentoval, že konečné slovo má niekto iný. Každý zákon totiž musí schváliť parlament.
Ak sa veci nedajú do poriadku, Slovensku podľa Ondroviča hrozí disciplinárne konanie, ktoré Európska komisia začala napríklad voči Belgicku, Grécku, Luxembursku, Španielsku a Francúzsku. Vychádzal pritom z vyjadrenia eurokomisárky pre informačnú spoločnosť a médiá Viviane Redingovej, ktorá sa vyjadrila, že "prišiel čas podniknúť právne kroky aj voči novým členským štátom".
V disciplinárnom konaní môže Európska komisia najprv poslať jednotlivým štátom dve formálne varovania. "Slovensko by onedlho malo dostať prvé," poznamenal Ondrovič. Potom sa obráti na Európsku súdny dvor v Luxemburgu. Súd by mal následne rozhodnúť, či štáty v dostatočnej miere implementovali zákony únie do svojich národných legislatív. "Štátom, ktoré tak nespravili, hrozí, že dostanú finančnú pokutu," uzavrel Ondrovič. (dc)