Tatra banka, Slovenská sporiteľňa a VÚB banka spustili od 1. októbra 2004 do prevádzky register úverov (register). V priebehu nasledujúcich mesiacov sa k nim pridajú aj ďalšie bankové domy. Spustením registra sa tak aj Slovensko priblížilo k vyspelým krajinám Európskej únie, v ktorých prevádzkovanie registra má dlhoročnú tradíciu a bankám pomáha znižovať rizikové úvery. Úverové registre sú vo vyspelých krajinách Európy i v USA štandardom a objem zlých úverov fyzických osôb mal po ich zavedení klesajúcu tendenciu.
Po Českej republike je Slovensko ďalšou krajinou Európskej únie, kde sa úverový register stal súčasťou trhovej ekonomiky, čím prispieva k významnému zlepšeniu kvality úverovania obyvateľstva. Register je výhodný najmä pre tých klientov, ktorí majú pozitívnu bankovú históriu a plnia si svoje záväzky. "Pre klientov spustenie registra znamená výrazné zjednodušenie a zrýchlenie prístupu k bankovým službám," uviedol Mário Drosc, člen predstavenstva VÚB banky. Vysoká rizikovosť bola jednou z bŕzd pri poskytovaní úverov. Vďaka registru sa situácia mení. "Ak sa podarí znížiť počet klasifikovaných úverov v sektore, je to pozitívne ako pre banky tak aj pre klientov," hodnotí Christian Masser, člen predstavenstva Tatra banky. "Informácie, ktoré banky o klientovi získajú, ovplyvnia podmienky pri poskytovaní úverov. Konkrétne zvýhodnenie bude vecou obchodnej politiky každej z bánk," doplnil Štefan Máj, podpredseda predstavenstva Slovenskej sporiteľne.
Na zapísanie to úverového registra treba písomný súhlas klienta. Určité riziko by pre banky mohlo znamenať aj rozhodnutie klienta o neposkytnutí informácií. "Klient sa môže rozhodnúť, že svoje údaje nezaregistruje, ale banka tak prehodnotí postoj k tomuto klientovi," pokračoval Máj.
Súčasná legislatíva zatiaľ neumožňuje zapojenie iných spoločností do úverového registra. "Nevieme, či sa prepojenie údajov v registri podarí. Je možné, že si budú musieť v prípade záujmu vytvoriť vlastný register," konštatoval Drosc. Ako dodal hovorca Národnej banky Slovenska (NBS) Igor Barát, tento problém by mohol vyriešiť integrovaný dohľad nad finančným trhom, ktorý má od 1. januára 2006 vykonávať práve NBS.
Dodávateľskou spoločnosťou je CCB - Czech Credit Bureau, a.s. so svojou dcérskou spoločnosťou SCB - Slovak Credit Bureau, s.r.o., zriaďovateľom a prevádzkovateľom je spoločnosť Slovak Banking Credit Bureau, s.r.o. (SBCB), ktorú vlastnia zakladajúce banky. Banky budú údaje v registri aktualizovať hneď pri rokovaniach s klientom a pravidelne na mesačnej báze. Banky poskytujú údaje SBCB, ktorá ich zhromažďuje a späť poskytuje zúčastneným bankám úverové správy. Údaje o úverových obchodoch sú členským bankám dostupné v on-line režime, samozrejme, s dôrazom na bezpečnosť a zabezpečenie proti možnému zneužitiu. Talianska firma CRIF poskytla projektu svoj informačný systém a podieľa sa na konečnom spracovaní údajov. CRIF prevádzkuje podobný register aj v Taliansku a to už vyše 12 rokov. V súčasnosti má vyše 260 klientov, ktorí ho denne využívajú. Na Slovensku už existuje register úverov pre právnické osoby. Ten prevádzkuje NBS od roku 1997.
SITA