Lízingová spoločnosť vám pri vymenúvaní podmienok lízingu určite nezabudne pripomenúť, že auto, stroj, počítač alebo nehnuteľnosť, ktorú chcete prostredníctvom lízingu financovať, musí byť poistený. Ide o jednu z podstatných podmienok lízingovej zmluvy a poistenie trvá počas celého zmluvného vzťahu. Lízingovka si takto chráni svoj majetok, lebo lízovaný predmet nie je váš, ale patrí po celý čas lízingovej spoločnosti. Predmet lízingu si môžete poistiť individuálne alebo hromadne.
Individuálne poistenie si môžete uzatvoriť v ktorejkoľvek poisťovni. Podmienkou je, aby bolo poistné plnenie vinkulované v prospech lízingovej spoločnosti. To znamená, že ak nastane poistná udalosť a poisťovňa vyplatí peniaze, tie neprídu na váš účet, ale na účet lízingovky. Ona po odrátaní svojich nákladov a vašich prípadných podlžností pristúpi k vyrovnaniu a zostatok poistnej sumy vám uhradí.
Ak sa rozhodnete pre hromadné poistenie, znamená to, že si predmet lízingu necháte poistiť prostredníctvom lízingovej spoločnosti. Tá môže dojednať s partnerskou poisťovňou výhodnejšie podmienky a poistné vám bude zarátané do jeho pravidelných lízingových splátok.
Poistenie, ktoré lízingové spoločnosti vyžadujú je poistenie majetkových škôd, ktoré zahŕňa havarijné poistenie, poistenie proti živlom, krádeži a vandalizmu. Na automobil musí byť okrem toho zo zákona uzatvorené povinné zmluvné poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla.
Povinné zmluvné poistenie aj po-istenie majetkových škôd je v prípade hromadného poistenia možné splácať v lízingových splátkach. Klient lízingovky tak nemusí jednorazovo uhradiť celú výšku poistky, rozráta sa mu do dvanástich mesačných, prípadne štyroch kvartálnych splátok nájomného.
Predmet lízingu je, či už pri individuálnej alebo hromadnej poistke, po-istený od momentu prevzatia nájomcom až do času ukončenia lízingovej zmluvy. Ak chce mať klient poistený predmet aj po jej ukončení, musí poistnú zmluvu uzatvoriť nanovo.
Výška klientom plateného poistného, či už bola zmluva uzatvorená hromadne alebo individuálne, sa môže zmeniť. Dôvodom môže byť, že príslušná poisťovňa klientovi v ďalších rokoch poistenia v závislosti od obdobia bezškodového priebehu poistenia udelí bonus. V prípade, že klient spôsobil poistné udalosti, môže mu poisťovateľ započítať malus - zvýšenie poistného.
Lízingové spoločnosti okrem toho ponúkajú a akceptujú aj poistenie finančných strát alebo poistenie schopnosti splácať lízingové splátky. Toto poistenie je doplnkové a nájomcu chráni pred finančnými ťažkosťami, ktoré môžu nastať v nečakaných životných udalostiach. Ak z oprávnených dôvodov, za ktoré je považovaná pracovná neschopnosť, strata zamestnania, invalidita či úmrtie, nemôže nájomca splácať svoj finančný záväzok, poisťovňa prevezme na seba úhradu jeho splátok.
Niektoré lízingové spoločnosti si uzatvorili dcérske maklérske spoločnosti, ktorých úlohou je poskytovanie poisťovacích služieb predovšetkým klientom materskej spoločnosti. Týmto smerom sa vydali napríklad CAC Leasing Slovakia alebo Volkswagen Finančné služby Slovensko. Klient má tak možnosť vybaviť všetky náležitosti súvisiace s poistením predmetu lízingu pod jednou strechou a maklérska spoločnosť s ním nepreruší spoluprácu ani po ukončení trvania lízingovej zmluvy. (er)