Ide už o druhú demonštráciu sily baskických separatistov za posledné dni. V piatok večer vybuchovali bomby pri čerpacích staniciach na výpadovkách z Madridu. Aj vtedy prišlo iba k ľahkému zraneniu dvoch policajtov. Stalo sa tak najmä preto, že políciu atentátnici na explózie vopred anonymne upozornili v denníku Gara. Rovnakú stratégiu uplatnili aj včera. Je to jasný dôkaz, že ich cieľom je upozorniť novú španielsku vládu na svoju prítomnosť.
Včerajšie explózie sa stali popoludní. Bomby vybuchovali simultánne v mestách od severu po juh: v Santillana del Mar, v Leone, vo Valladolide, v Avile, Ciudad Real, Alicante, Malage. Niekoľko ľudí malo po nich problémy so sluchom. Išlo o malé nálože, nikto sa vážnejšie nezranil.
Včerajší deň si ETA nevybrala náhodou. V Španielsku bol štátny sviatok. Oslavovalo sa prijatie demokratickej ústavy z roku 1978, ktorá prišla tri roky po smrti diktátora Francisca Franca. Tento dokument je dodnes pre baskických separatistov hlavným tŕňom v oku. Baskicko v ňom uvádzajú ako súčasť Španielskeho kráľovstva.
Výbuchy sú prvou akciou ETA po mesiacoch nečinnosti, ktorá nasledovala po marcových teroristických útokoch moslimských radikálov v Madride. Pred dvoma mesiacmi sa španielskym a francúzskym úradom podarilo organizáciu významne oslabiť. Asi stovka jej aktívnych členov vrátane najvýznamnejších vodcov sa ocitla za mrežami. Bol to najväčší úspech polície v boji proti ETA za posledných 12 rokov. Optimisti vtedy dokonca predpovedali, že je to koniec jej odporu.
"ETA vie, že jej jediným osudom je ukončiť násilie a odložiť zbrane. ETA vie, že vláda zákona, teda to, čím je demokracia, je silnejšia ako akýkoľvek pokus zmeniť pravidlá násilím," reagoval na posledné udalosti španielsky premiér José Luis Zapatero.
Pri svojom ozbrojenom boji za baskickú nezávislosť zabila ETA od roku 1968 takmer 850 ľudí.
(reuters)