Saudskoarabskí policajti na televíznych záberoch pozorujú obsadenú budovu konzulátu. FOTO- REUTERS
Takmer tri hodiny ohrozovali militanti zamestnancov amerického konzulátu v saudskoarabskej Džide. Ich útok sa nakoniec skončil prestrelkou s miestnym komandom: troch militanov zabili, dvoch zranili a zatkli. Obete boli aj na druhej strane: zabili päť zamestnancov a štyria strážcovia objektu zahynuli, keď sa tam militanti dobýjali. Použili výbušniny alebo auto naplnené výbušninami, prerazili dvere a obsadili budovu.
Hoci oficiálne stanovisko Saudskej Arábie to nespomína, nemenované zdroje agentúram povedali, že muži vzali aj rukojemníkov: Indov a Sudáncov. Policajti s nimi vraj aj vyjednávali, potom sa však rozhodli pre rýchlu akciu a militantov zneškodnili.
Zdroje blízke americkej administratíve citované CNN aj saudskoarabskí predstavitelia hovoria, že za akciou je al-Káida. Tá kráľovstvo ohrozuje teroristickými útokmi na západné a americké ciele už mesiace a paradoxne pri nich zabila viac moslimov ako "neveriacich".
Hoci Američania už zo Saudskej Arábie v očakávaní útokov poslali preč takmer všetkých zamestnancov ambasád, včerajší incident v Džide bol prekvapením. Aj keď konzulát nie je taký chránený ako ambasáda v Rijáde, ide o jednu z najstráženejších budov v meste.
Analytici upozorňujú, že je to ďalší dôkaz neschopnosti saudskoarabských tajných služieb. Útok museli dlhšie pripravovať, niekto musel nakupovať výbušniny, budovu pozorovať. Tajné služby však nezachytili nič.
Pred dvoma rokmi Rijád ohlásil silnejší tlak na islamských militantov. Mal to byť dôkaz priateľstva s Washingtonom. Radikálov však neumlčali. Podobné zlyhania sa stávajú stále dosť často. Počty obetí teroristických útokov sa rátajú na desiatky, aj keď Saudskoarabi niekoľko desiatok militantov zabili alebo zatkli.
Rijád tvrdí, že so zmanipulovanými samovrahmi nezmôže nič. Policajti nemôžu byť všade a vôľa týchto ľudí je silná. Analytici však hovoria, že pochybujú, že kráľovská rodina dáva do boja s terorizmom skutočne všetko. Odpor voči nej sa navyše stupňuje. Pre dobré vzťahy s Američanmi, údajnú nemravnosť, korupciu, ale aj zhoršujúcu sa ekonomickú situáciu v krajine.
Včera v Džide dostala kráľovská rodina od militantov silné varovanie: sme tu a napriek vašim opatreniam sme stále dosť silní na to, aby sme vám robili problémy.
Teror v Saudskej Arábii
12. mája 2003 - Štyri bombové atentáty v rezidenčných štvrtiach Rijádu si zabili 35 ľudí a 196 zranili. K atentátom sa nepriamo prihlásila al-Káida.
8. novembra 2003 - Pri samovražednom atentáte, ktorý bol namierený na obytný komplex Muhaja v Rijáde, zahynulo 17 osôb a 122 bolo zranených. Zodpovedná bola údajne al-Káida.
21. apríla 2004 - Samovražedný útok Rijáde: šesť mŕtvych a viac ako 145 zranených. K útoku sa prihlásila militantná skupina zviazaná s al-Káidou.
1. mája 2004 - Útok na petrochemický závod v priemyslovom prístave Janbú: zabitých päť občanov západných štátov a jeden člen bezpečnostných síl. Útok údajne zorganizovala al-Káida.
29. mája 2004 - Pri útoku v meste Chobár na východe krajiny prišlo o život sedem členov bezpečnostných síl.
29. - 30. mája 2004 - Séria násilností militantných moslimov v Chobáre. Teroristi najprv zaútočili na niekoľko objektov a držali v zajatí až 60 rukojemníkov prevažne cudzincov. Saudskoarabské jednotky proti ozbrojencom zasiahli a väčšinu zadržiavaných osôb (41) oslobodili. Zahynulo 22 ľudí. K útoku sa prihlásila al-Káida.
18. júna 2004 - Bunka miestnej teroristickej siete al-Káida Azíza Mukrína popravila uneseného Američana. Bezpečnostné sily potom zabili oblastného vodcu al-Káidy Mukrína a troch ďalších radikálov. (čtk)