Proti slabému doláru sa postavil aj čerstvý francúzsky minister financií Hervé Gaymard (vpravo). Na snímke mu blahoželá jeho predchodca a nádejný francúzsky prezident Nicolas Sarkozy. FOTO - REUTERS
TOKIO/PARÍŽ/VIEDEŇ - Silný kurz eura, respektíve slabý dolár, prekáža stále väčšiemu počtu politikov a ďalších činiteľov v Európe a Japonsku. Snažia sa preto presvedčiť Spojené štáty, aby zmenili svoju menovú politiku. Na trhu sa stále častejšie hovorí aj o možnosti koordinovanej japonsko-európskej intervencie za posilnenie dolára.
Po hlavách niektorých európskych štátov včera o obavách zo silného eura hovoril aj francúzsky minister financií Hervé Gaymard, ktorý vyhlásil, že prepad dolára treba zastaviť. Je to vraj problém, ktorý sa týka Spojených štátov, Ázie i Európy.
Euro od svojho vzniku získalo na hodnote oproti doláru asi 60 percent, povedal Gaymard. Kurzom eura sa podľa neho bude zaoberať aj schôdzka ministrov financií krajín eurozóny. Ostrejší tón zvolil rakúsky minister financií Karl-Heinz Grasser, podľa ktorého musia konať hlavne Američania. "Nestačí len tak hovoriť, že trváte na terajšej formulácii a chcete silný dolár. S tým Európa nemôže byť spokojná," povedal minister.
Obavy rastú aj v Japonsku. Kaoru Josano, ktorý je predsedom rady pre menovú politiku vládnej Liberálnodemokratickej strany, považuje spoločnú japonsko-európsku intervenciu za jednu z možností, ako sa vyrovnať s náhlymi zmenami kurzov mien. Priznáva však, že ani intervencia kurzy dlhodobo zmeniť nedokáže. "Intervencia je jednou z možností, ako sa v rámci medzinárodnej spolupráce vyrovnať s náhlymi pohybmi výmenných kurzov, ktoré sú výsledkom špekulácie," vyhlásil Josano.
Japonský jen sa teraz pohybuje okolo päťročného maxima oproti doláru, čo pôsobí problémy hlavne vývozným firmám. "Intervencia je účinná proti krátkodobým špekulatívnym zmenám. V strednodobom a dlhodobom horizonte je prirodzené, že meny odrážajú fundamentálne faktory ekonomiky každej krajiny," povedal pre Reuters.
Japonci sa však s myšlienkou intervencie v poslednom čase pohrávajú stále častejšie. Centrálne banky Spojených štátov, eurozóny a Japonska previedli prvú koordinovanú intervenciu na devízových trhoch v septembri 2000, ale s opačným cieľom. Kurz eura bol slabý a banky mali snahu relatívne novú jednotnú európsku menu podporiť. Japonská centrálna banka často intervenovala i sama s cieľom oslabiť kurz jenu. Od januára do marca nakúpila doláre za zhruba 15 biliónov jenov (asi 90 miliárd korún). Za celý minulý rok Japonci v rámci intervemcie predali 20 biliónov jenov, čo bol rekord v ich dejinách.
(čtk, reuters)