Pracovníčka popradského závodu Whirlpool kontroluje práčku pripravenú na expedíciu. Pri výrobe práčok sa používajú oceľ, plasty aj meď, teda suroviny, ktorých cena vytrvalo rastie. FOTO - TASR
Oceľ, plasty a meď zdraželi, výrobcovia bielej techniky pripravujú pre obchodníkov nové cenníky. Zdražovať sa bude priebežneBRATISLAVA - Ceny domácich spotrebičov od januára vzrastú. Ich výrobcovia sú rozhodnutí zmeniť dodávateľské cenníky určené pre obchodníkov. Výrobu práčok, chladničiek či umývačiek riadu totiž predražujú vysoké ceny ocele, medi a plastov. Rast cien už ohlásili firmy Electrolux, Zanussi, Whirlpool, Polar, Bosch, Siemens aj Mora.
"Extrémne ceny ocele a ďalších dôležitých vstupov sa v budúcom roku premietnu do približne päťpercentného zvýšenia koncových cien domácich spotrebičov našich značiek," vyčísľuje dopady zdražovania riaditeľ divízie domácich spotrebičov Electroluxu Slovakia Stanislav Krátky. Napríklad chladnička, ktorá dnes stojí 15-tisíc korún, tak zdražie o 750 korún.
"Globálny rast vstupov doteraz skupina Electrolux pokrývala zlepšením vnútorných procesov tak, aby nedochádzalo k zvyšovaniu cien pre koncových zákazníkov. Situácia na svetových komoditných trhoch v poslednom období priniesla historické maximá cien ocele. V snahe udržať potrebnú mieru kvality a štandardov výroby sme nútení zohľadniť rastúce ceny vstupov aj v cenách pre koncových zákazníkov," dodal Krátky.
Tona oceľových plechov nutných pri výrobe spotrebičov stojí vyše 700 dolárov, čo je dvaapolkrát viac než vlani. Cena ropy, z ktorej sa vyrábajú plasty, sa za uplynulý rok zdvihla skoro o polovicu.
Zdražovanie ocele je zapríčinené vyššími cenami výrobných surovín. "Ceny a dopyt po železnej rude, uhlí či kokse rastú priamo úmerne s hospodárskym rozmachom Číny, čo zvyšuje náklady na výrobu ocele," vysvetľuje hovorca oceliarní U.S. Steel Košice Ján Bača. Ceny ocele teda rastú všade na svete. U.S. Steel Košice tento rok zdražoval dvakrát.
Oceľ a plasty nie sú jedinými surovinami používanými v spotrebičoch. Rastú aj ceny ďalších. "Cena medi sa za uplynulý rok takmer zdvojnásobila. Za zvýšením dopytu po tomto kove stála Čína. Vysoký dopyt bude pretrvávať aj v najbližších mesiacoch, ceny medi preto asi neklesnú," myslí si Marcel Haniš, analytik spoločnosti Finex, ktorá sa zaoberá obchodovaním s komoditami.
Slovenskí obchodníci s bielou technikou ešte o nových cenníkoch svojich dodávateľov nevedia. "O zdražovaní nemáme ani avízo," hovorí Viktor Kvasnica z firmy Datart. České siete predajcov bielej techniky začali dostávať prvé oznámenia o vyšších cenách v piatok a vplyvy na maloobchodné ceny zatiaľ len odhadujú.
Výrobcovia domácich spotrebičov nie sú jediní, komu robia problémy drahšie vstupné suroviny. Japonské automobilky Nissan a Suzuki už oznámili, že pre drahú oceľ znižujú produkciu áut. Európske automobilky podobné problémy zatiaľ nehlásia, vo svojich závodoch však s drahšou oceľou, plastmi či meďou musia počítať aj ony.
TOMÁŠ VELECKÝ