ického dopingu, ktoré koncom minulého týždňa voči trojnásobnej olympijskej šampiónke v relácii televíznej spoločnosti ABC vzniesol Victor Conte, riaditeľ kalifornského laboratória Balco.
Olympijská charta v článku 25 v odseku 2.2.5. konštatuje, že "žiadne rozhodnutie prijaté v rámci jedných olympijských hier nemôže byť prehodnotené po uplynutí troch rokov od ich záverečného ceremoniálu". Od zhasnutia ohňa Hier XXVII. olympiády v Sydney uplynuli už štyri roky a vyše dva mesiace, takže Jonesová by mohla byť pokojná, jej tri zlaté a dve bronzové už nemožno spochybniť.
Kanaďan Pound však v sebe nezaprie právnika, dlhé roky šéfoval renomovanej advokátskej kancelárii v Montreale. "V Jonesovej prípade nebolo vynesené nijaké rozhodnutie," argumentoval v rozhovore pre agentúru AP. Podľa neho "je len výsledková listina", takže "tento paragraf sa naň nevzťahuje".
Svetový šéf antidopingu svoj rázny postoj potvrdil aj včera v Aténach, kde zavítal na konferenciu vládnych predstaviteľov o dopingu, na ktorej Slovensko zastupuje generálny riaditeľ sekcie športu ministerstva školstva Stanislav Kosorin. "Ak je Jonesová vinná, mala by stratiť všetky medaily a navyše dostať dvojročný dištanc," vyhlásil. Podporil ho aj minister športu krajiny, ktorá hostila hry 2000, Austrálčan Rod Kemp: "Pre podvodníkov by nemalo byť miesto na stupňoch víťazov."
"V minulosti sme možno neboli dosť rigorózni," pripustil Pound pre AP, narážajúc na štátny doping vo východnom bloku, zvlášť v NDR. "Medzinárodný olympijský výbor má však teraz na čele nového predsedu a ten je oveľa viac nedvojzmyselný v takých otázkach." Jacques Rogge, podobne ako Pound, zastáva v dopingových problémoch "princíp nulovej tolerancie".
Ešte radikálnejší postoj zaujala v denníku Sunday Times najrýchlejšia maratónkyňa sveta. "Doping v športe je kriminálne previnenie a tak by sa mal posudzovať," myslí si Paula Radcliffová. "Nie je to podvod len na iných športovcoch, ale aj na promotéroch, sponzoroch a verejnosti." MARIÁN ŠIMO