Ak chcete študovať po štyridsiatke, ste čudný

Konkurencia na trhu práce je veľká, preto mnohí stoja nielen pred problémom nájsť si dobré zamestnanie, ale musia na sebe aj pracovať, aby si ho udržali. Celoživotné vzdelávanie sa jednoducho stále viac považuje za nutnosť.

Ponuka celoživotného vzdelávania u nás je pomerne bohatá - ak chcete študovať cudzie jazyky, manažment, naučiť sa pracovať s počítačom, či urobiť si kurz účtovníctva. Nie je však zaručená kvalita.

"V podstate neexistuje kontrola v ďalšom vzdelávaní," hovorí Juraj Vantuch z Pedagogickej fakulty Univerzity Komenského. "A keď nikto nekontroluje kvalitu, nedá sa zvýšiť alebo overiť jeho úroveň. Ďalším problémom je, že sa hovorí o tom, že treba zvýšiť dopyt po celoživotnom vzdelávaní, ale nehovorí sa o tom, akými nástrojmi by sa to malo urobiť."Podľa Mirona Zelinu s Pedagogickej fakulty UK u nás chýba tradícia. "Ak sa niekto v štyridsiatke prizná s tým, že študuje, je prinajmenšom čudný," hovorí Zelina. "Okrem toho tridsiatnici a ľudia vo vyššom veku majú zábrany študovať, pretože si neveria, A nie je ani doriešené celoživotné vzdelávanie zo strany zamestnávateľov - často nechcú dávať pracovníkom študijné voľno,"

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

A tak je na Slovensku len okolo 5 percent dospelých zapojených do ďalšieho vzdelávania. "Možno by sa mohla ochota ďalej sa vzdelávať stimulovať nejakými finančnými opatreniami - napríklad daňovými úľavami," dodáva Juraj Vantuch.

Ak si teda chcete urobiť kurz, doplniť si vzdelanie orientáciou na manažment, máte na výber. Sú tu určité možnosti aj vtedy, ak si chcete svoje vysokoškolské vzdelanie doplniť či rozšíriť špecializáciou. Musíte sa len poradiť, zorientovať v ponuke a kvalite a vybrať si.

Problém však nastáva, ak by ste chceli vyštudovať vysokú školu. Možnosti študovať na našich univerzitách externe sú značne obmedzené. V niektorých odboroch - napríklad na filozofických fakultách - externé štúdium vôbec neexistuje. "Ak by sa mohli za externé štúdium vyberať poplatky, ponuka by sa zrejme zlepšila," myslí si Juraj Vantuch. "Takto si trh vynútil stav, že sa táto forma vzdelania poskytuje napríklad prostredníctvom všelijakých eseročiek a tým často trpí aj jeho kvalita."

SkryťVypnúť reklamu

A počet tých, ktorí si môžu dovoliť študovať na vysokej škole denne, je zanedbateľný. "Neviem si predstaviť, že by si dospelý človek mohol dovoliť študovať denne," hovorí vedúca študijného oddelenia Univerzity Komenského v Bratislave Helena Živná.

Ďalší problém je v tom, že ak človek nadobudol vzdelanie v inštitúciách neformálneho vzdelávania, alebo jednoducho v praxi, nemusia mu ho vôbec zamestnávatelia uznať. Tento problém by mohol vyriešiť systém uznávania neformálneho vzdelávania. V rámci Európskych inštitúcií sa pracuje na tom, aby vznikla metodika, na základe ktorej by sa dalo overiť, že viete to, čo máte vedieť, aj keď ste do príslušnej školy nechodili. Predpokladá sa vytvorenie premysleného systému portfólií pre jednotlivé odbory.

SkryťVypnúť reklamu

V oblasti uznávania neformálneho vzdelávania sa už roky intenzívne angažuje Francúzsko a v poslednom čase napríklad aj Nórsko. U nás je to však iba hudba budúcnosti. (gal)

Podľa Ministerstva školstva SR sa bude o uznávaní neformálneho vzdelávania diskutovať. Minister školstva Martin Fronc podpísal zmluvu s riaditeľkou Academie Istropolitany Annou Dušatkovou o poskytnutí nenávratného finančného príspevku zo štrukturálnych fondov na projekt Tvorba, rozvoj a implementácia otvoreného systému celoživotného vzdelávania pre trh práce. Na jeho realizáciu má Academia Istropolitana v Bratislave dva roky. Jeho cieľom je vytvorenie národného systému celoživotného vzdelávania a pri tej príležitosti by sa mala otvoriť aj diskusia o uznávaní vzdelania nadobudnutého neformálnou cestou.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 327
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 860
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 688
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 200
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 607
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 450
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 731
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 573
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu