Médiá prejavili o ranné hlasovanie premiéra Ferenca Gyurcsánya veľký záujem. FOTO - REUTERS
Hodinu a pol pred uzavretím volebných miestností dosiahla účasť 33,81 percenta. Nie je však jasné, koľkí z nich hlasovali v oboch otázkach a ako. Obe otázky sú na jednom volebnom lístku, platný je aj lístok, na ktorom sa volič vyjadril iba k jednej otázke. Volebné miestnosti boli otvorené od šiestej hodiny ráno do siedmej večer. Prvé neoficiálne výsledky sa očakávali tesne pred polnocou.
Referendum je v Maďarsku platné, ak sa pre jednu z ponúknutých možností rozhodne viac ako 25 percent voličov, čiže najmenej dva z ôsmich miliónov občanov registrovaných na volebných zoznamoch.
Vládne strany, socialisti a liberáli navrhovali voličom hlasovať v oboch otázkach proti. Dvojaké občianstvo na etnickom základe podľa nich zapríčiní prílev krajanov, čo neúmerne zaťaží maďarský sociálny systém, prispeje k rýchlejšej asimilácii tých, čo zostanú doma a spôsobí tiež medzinárodné problémy.
Všeobecný zákaz privatizácie, brániaci zapojeniu súkromného kapitálu do zdravotníctva, podľa vládnych strán iba prehĺbi problémy odvetvia.
Opozičný Fidesz expremiéra Viktora Orbána naopak v oboch otázkach vyzýval hlasovať za. Dvojaké občianstvo vraj poskytne krajanom istotu a nebude maďarský rozpočet nič stáť. Zabezpečí možnosť udržovať kontakt s materskou krajinou aj tým menšinovým Maďarom, ktorí sa v dohľadnom čase nestanú občanmi Európskej únie.
Bez zákazu privatizácie bude zdravotníctvo podľa Fideszu vydané napospas kapitálu, ktorý zaujíma iba zisk a nie zdravie ľudí.
Obe referendá sú záväzné, ani v jednom prípade však nie je jasné, čo by v prípade ich úspechu nasledovalo. V prípade občianstva by mal parlament prijať ústavný zákon umožňujúci uľahčené získanie občianstva všetkým, čo preukážu svoju maďarskú národnosť. Nie je jasné, či to znamená, že budú mať na občianstvo automaticky nárok všetci etnickí Maďari. V prípade zákazu privatizácie nie je jasné, či by napríklad znamenala iba zákaz privatizácie nemocničného majetku vrátane nehnuteľností, alebo iba zákaz privatizácie zdravotníckych služieb.