Prezident Václav Klaus hovorí, že vládne úspory pripomínajú jeho niekdajšie "balíčky". Dodáva, že jeho balíčky vznikali pri menovej kríze, a teraz by namiesto nich mal prísť seriózny plán úspor. FOTO - ČTK
BRATISLAVA - Vládna koalícia v Česku sa minulý týždeň dohodla na najrazantnejších úsporách od "Klausových" balíčkov v roku 1997. K úsporám ju núti konverengenčný program, v ktorom sa zaviazala voči Európskej únii ušetriť 70 miliárd korún a prijať ďalšie kroky nevyhnutné na prijatie eura v roku 2010. Dohodnuté škrty sa týkajú výdavkov na podporu v nezamestnanosti, sociálnych dávok a obrany. V roku 2006 má vláda ušetriť asi 25 až 29 miliárd korún a o rok neskôr ďalších 36 miliárd.
Hoci je to podľa úspornej sumy najodvážnejší plán za posledné roky, má dosť odporcov, ktorí ho označujú ako hasenie problémov. Český prezident Václav Klaus tvrdí, že podmienkou úspešného vývoja je, aby vláda prišla do parlamentu so strednodobým konsolidačným programom. "To sa nestalo ani v roku 2002, to sa nestalo ani teraz pri zmene vlády v roku 2004. Mám strach, že tento balíčkový typ škrtov tiež nie je tým strednodobým konsolidačným programom," povedal bývalý premiér a minister financií.
Klaus pripomenul, že "jeho" balíčky robila vláda v roku 1997 v momente, keď čelila útoku na kurz českej koruny. "Preto to bola otázka niekoľkých nocí, ako túto vec urobiť. Bolo to sedenie do štvrtej do rána a vymýšľanie vecí. Teraz žiadny taký útok na korunu našťastie nie je, a preto je škoda, že nevzniká koncepčný program," povedal.
Podobne kriticky hodnotia pripravovaný balíček i niektoré české médiá. Hospodářské noviny sa napríklad zamerali na tvrdenie, že ide o najväčšie škrty za posledných šesť rokov. "Človek by z takého výroku mohol ľahko získať pocit, že sa vláda v budúcich rokoch chystá na hrdinský čin. Tak to, bohužiaľ, nie je. Kabinet len bude brzdiť nezodpovedne naštartovaný vývoj výdavkov štátu."
Niektorí českí ekonómovia upozorňujú že pri relatívne rýchlo rastúcej ekonomike by vláda mohla byť viac ambiciózna. OECD minulý týždeň predpovedala krajine štvorpercentný ekonomický rast na nasledujúce dva roky. Zrýchlenie oproti minulosti vysvetľuje oživením vývozu a trvajúcimi súkromnými investíciami. OECD odporúčala urýchliť reformu rozpočtu, zvlášť upozornila na potrebu reformy v oblasti dôchodkov a zdravotníctva.
Hospodářské noviny však pochybujú o schopnosti súčasnej vládnej koalície osvojiť si reformné myslenie. "Znova sa ukazuje, že víťazstvo realistického myslenia nebýva v českej vláde jednoduché a už vôbec nie definitívne. Nič viac od nej však pri súčasnom rozložení síl v koalícii a sociálnej demokracii čakať nemôžeme".
(čtk, jj)