Kerik bol v tom čase šéfom newyorskej polície.
Kerik (49) nahradí Toma Ridgea, ktorý bol vôbec prvým ministrom vnútornej bezpečnosti. Tento úrad prezident George Bush zriadil práve po 11. septembri. Jeho úlohou je zabrániť ďalším útokom.
Kerik je potvrdením, že Bush loví len vo svojom najbližšom okolí. Nové tváre v jeho druhej vláde sú väčšinou ľudia, ktorých dlho pozná, už s nimi pracoval, alebo im na základe osobnej skúsenosti môže plne dôverovať.
Kerik nie je s prezidentom starý kamarát a doteraz nebol ani jeho priamym podriadeným. Po 11. septembri však dokázal, čo vie. Aj potom stál vždy pevne pri Giulianim a Bushovi. Pri poslednej kampani mu výrazne pomáhal. Možno najdôležitejšie je však to, že Bush mu verí a váži si ho.
Prezidenta ohúril Kerikov americký príbeh, keď sa z ulice prepracoval až do najvyššej spoločnosti. Kerik sa narodil do hrozných pomerov, matka bola alkoholička a prostitútka. Keď mal štyri, na ulici ju zabili.
On sám nedokončil vysokú školu a dal sa k armáde. Potom odišiel z Ameriky. Práve tam sa však začal rodiť základ jeho predurčenia pre boj proti teroru. Chránil saudskoarabskú kráľovskú rodinu a tam sa o útokoch iba nehovorí.
Pred 18 rokmi sa vrátil do Ameriky. Nastúpil k polícii. Jeho úlohou bolo vyčistiť newyorský Times Square od gangov a drog. Z ulice sa postupne prepracoval až do čela polície. V roku 2000 si ho vybral vtedajší republikánsky starosta Giuliani. Kerika však dodnes uznávajú aj demokrati. Je symbolom zníženia kriminality v New Yorku, ktorý bol kedysi považovaný za najnebezpečnejšie mesto na svete.
Dva mesiace po dvojičkách z polície odišiel. Po dobytí Bagdadu odišiel do Iraku a školil irackých policajtov. Pred voľbami prišiel pomáhať Bushovi a teraz v tom bude pokračovať. Komentátori sa zhodujú, že by mohol byť mužom na pravom mieste. Najväčším rizikom by mohlo byť, že sa stratí v hmle washingtonských zákulisných politických rokovaní.
MATÚŠ KOSTOLNÝ
Nečakane rezignoval aj veľvyslanec pri OSN
NEW YORK - Zatiaľ ani jedna zmena v druhom Bushovom tíme nebola prekvapením. Odchod veľvyslanca pri OSN však nečakal takmer nikto. John Danforth nastúpil do OSN len pred pol rokom.
Aj o jeho výmene sa hovorilo. Všetci však čakali, že to nebude odchod, ale postup vyššie. Ešte pred dvoma týždňami sa o Danforthovi uvažovalo ako o kandidátovi na nástupcu Colina Powella na ministerstve zahraničia. Podľa prvých špekulácií to bol dôvod, prečo odchádza. Oficiálne končí z rodinných dôvodov. "Bolo to pred 47 rokmi. Vtedy som si zobral dievča svojich snov a teraz, a to je najdôležitejšie, s ňou chcem stráviť viac času. Pretože poznáte Sally, poznáte aj dôvod, prečo sa vraciam domov," napísal v rezignačnom liste prezidentovi. (kos)