Poslanec vtedajšieho mestského zastupiteľstva Peter Nižňanský si na pozemku, ktorého kúpu mu odklepli kolegovia poslanci, postavil nový dom. Pozemok je v luxusnej bratislavskej štvrti pri vládnom hoteli Bôrik.
FOTO SME - PAVOL MAJER
BRATISLAVA - Bratislavský magistrát v roku 1997 odsúhlasil predaj pozemku v luxusnej časti mesta pre jedného zo svojich poslancov za čudných okolností a napriek tomu, že sa ho už päť rokov snažil získať pôvodný majiteľ.
Zastupiteľstvo predaj schválilo, lebo sa vraj stratili dokumenty o začatí reštitučného konania. Na celý problém tento týždeň upozornila STV v relácii Reportéri.
Ešte pred hlasovaním poslancov posudzovala návrh na predaj finančná komisia mesta, ktorej predsedal dnešný poslanec parlamentu a vtedajší viceprimátor za KDH Pavol Minárik. Z členov komisie s predajom nesúhlasil nikto, štyria sa zdržali a dvaja boli proti.
Napriek tomu komisia predaj odporučila. Ako je to možné? Minárik vysvetľuje, že je to štandardný postup. "Všetky uznesenia som naformuloval pozitívne. Nijako ináč, ako to bolo naformulované, to nemohlo odísť. Ku každému uzneseniu bolo pripojené, či bolo schválené, alebo nie a akým počtom hlasov."
Prečo však potom nenapísali, že predaj neodporúčajú? Uznesenie sa podľa Minárika nemôže meniť. "Ak to nechcete pochopiť, tak to nepochopíte."
V Národnej rade to však funguje inak. Keď napríklad mandátový výbor prerokúva, či zbaví poslanca imunity a potom o tom hlasuje, tak parlamentu oznámi výsledok hlasovania, že odporúča alebo neodporúča zbaviť imunity. Minárik na tento príklad reagoval slovami: "Ja už to robím desať rokov, tak mi nehovorte, ako to je."
Súčasný viceprimátor Bratislavy Braňo Hochel považuje Minárikove zdôvodnenie za nezmysel. "Komisia sa hlasovaním vyjadruje k návrhu uznesenia. Keď ho podporí, znamená, že odporúča schválenie, a keď ho nepodporí, to znamená, že ho neodporúča," povedal. Hochel však dodal, že v minulosti "boli na magistráte v zastupiteľstve iné vzťahy a iné pravidlá".
Zástupca pôvodných majiteľov Ivan Hitka sa nechce svojho pozemku vzdať. O jeho pôvode bude rozhodovať na žiadosť prokurátora súd.
Poslanci mestského zastupiteľstva pritom pozemok odklepli svojmu kolegovi, dnes už bývalému poslancovi za DU Petrovi Nižňanskému, ktorý si na pozemku postavil dom. Dnes je Nižňanský učiteľom na VŠMU a včera nezdvíhal telefón. Hitka si myslí, že pozemok mu bol predaný pod cenu.
Minárik povedal, že si na takú záležitosť spred siedmich rokov nemôže pamätať, lebo prípadov predaja "boli stovky". Pozemok podľa neho v čase schvaľovania predaja vôbec nebol v reštitúcii.
"Celé toto ťahanie je o tom, aby ľudia so slabšími nervami prestali mať záujem vydobyť si svoje práva," povedala v relácii STV reštituentka Alena Hitková. Inštitúcie podľa nej rátajú s tým, že človek rezignuje. (mož)
Ako vyzerá odporúčanie komisie
Komisia finančnej stratégie odporúča predaj pozemku Petrovi Nižňanskému.
Hlasovanie: za - 0, proti - 2, zdržali sa - 4