Minister financií hovoril o rozpočte pred poloprázdnym parlamentom. FOTO - DANIEL VESELSKÝ |
"Myslím, že by nemal byť žiadny problém," povedal nezávislý poslanec Miroslav Abelovský. Jeho kolega Ivan Kiňo by však mal ešte predniesť pozmeňujúci návrh na pomoc Vysokým Tatrám. Viacerí nezávislí už oznámili, že aby pomohli Tatrám, vzdajú sa svojich vlastných požiadaviek voči rozpočtu.
Predsedníčka Slobodného fóra Zuzana Martináková gestu nezávislých voči Tatrám neverí a pýta sa, na základe čoho podporujú rozpočet. "Všetci sa tvária, že rozpočet nie je žiadny problém, lebo je dostatok hlasov a je krytý dohodami, o ktorých nikto nič nevie," povedala. Vládna koalícia je podľa nej povinná povedať, ako "nazbierala podporu pre rozpočet".
Abelovský povedal, že ide o rétoriku Martinákovej, ktorá už raz sedela za stolom so šéfom Smeru Robertom Ficom. "Čo máme ísť na spoveď?" opýtal sa.
Opozícia a poslanci SF za rozpočet hlasovať nebudú. SF predloží pozmeňujúci návrh na podporu školstva a vedy, ale nemieni zvyšovať rozpočtový deficit. Podľa Martinákovej problémy vidí aj na strane výdavkov na chod štátnej správy, kde sa "neurobilo nič" a vážne výhrady má SF aj v poskytovaní investičných stimulov, čo vnímajú ako diskrimináciu domácich podnikateľov.
Šéf komunistov Jozef Ševc kritizoval v rozprave k rozpočtu nezamestnanosť a hovoril o "parazitickej podstate súčasnej spoločnosti", ktorá Slovensko "devastuje kultúrne, vzdelanostne, zdravotne a psychologicky".
Poslanec HZDS Miroslav Maxon kritizoval, že sa rozprava k rozpočtu začala na konci týždňa v piatok a považuje to za úmyselné podceňovanie rozpravy i samotného zákona.
Poslanec KDH Július Brocka síce považuje piatok za bežný rokovací deň, ale všimol si, že v parlamente je iná atmosféra ako v minulosti. Nikto vraj nedáva zásadné pozmeňujúce návrhy a aj spoločná správa výborov k rozpočtu je "taká tenká, akú som ešte nezažil".
V rozprave má vystúpiť ešte 16 písomne prihlásených poslancov, ďalší sa môžu prihlásiť aj ústne. Maratón, aký zažila prvá Dzurindova vláda v roku 1999, však už nehrozí. Vtedy vystúpilo 85 rečníkov a poslanci predniesli 388 faktických poznámok. (sp)