Fyzik Steven Weinberg sníva rovnaký sen ako Isaac Newton

Steven Weinberg: Tváří v tvář * Preložili Jiří Adam a Dagmar Adamová, Jiří Hošek, Ivan Gregora * Aurora * Praha 2004 Americký fyzik Weinberg, ovenčený Nobelovou cenou, nepatrí k ľuďom, ktorí by pochybovali o zmysle svojej práce.

Recenzia / kniha Hneď v prvej eseji (Veda ako slobodné umenie) píše: "Som presvedčený, že bez výskumných univerzít by sa Spojené štáty museli živiť pestovaním sójových bôbov a sprevádzaním nemeckých a japonských turistov Veľkým kaňonom." Podobných jednoznačne formulovaných a nepochybne aj provokujúcich viet nájdete v jeho knihe dosť.

Je určite náhoda, že kniha obsahuje 23 esejí (práve toľko zdvojených chromozómov je v našej bunke). Nie je však náhoda, že Weinberg začína svoje esejistické putovanie na dánskom ostrovčeku Hven. Stojí tam totiž socha Tycha de Brahe s hlavou vyzývavo vztýčenou k oblohe. Dánsky astronóm bol jedným z vedcov, ktorí zbavili vesmír Boha a pomáhali tak utvárať jeho terajší chladný a neosobný obraz.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Pretože ani Weinberg vo vesmíre nenachádza stopy existencie božského plánu či zvláštneho postavenia ľudských bytostí, chce sa spolu s Brahom s touto skutočnosťou poctivo vyrovnať. Ústrednou témou knihy je najmä odveké napätie medzi vedou a náboženstvom, medzi rozumom a iracionalitou.

Weinberg sa netají tým, že teoretickí fyzici ani len v náznakoch nemôžu snívať o praktickom využití svojho úsilia. "Naším cieľom je formulácia niekoľkých jednoduchých princípov, ktoré by vysvetľovali, prečo je príroda taká, aká je. To bol Newtonov sen a to je tiež náš sen."

Typická je z tohto pohľadu jeho výpoveď pred americkým Kongresom, v ktorej sa hrá o 4,4 miliardy dolárov na stavbu obrovského urýchľovača s obvodom 80 kilometrov. Weinberg v závere diskusie radšej mlčí, než by sľúbil, že urýchľovač poskytne okrem nového poznania akýkoľvek praktický osoh. V časoch úpornej bitky o každý dolár trochu samovražedné, ale veľmi sympatické.

SkryťVypnúť reklamu

Autor ctí princípy vedeckého myslenia a priam bytostne neznáša, ak si niekto mýli vedu so šamanizmom, astrológiou alebo kreacionizmom. Veľmi skepticky až sarkasticky hodnotí slovné žonglovanie s vedeckými termínmi v podaní postmoderných filozofov (Roland Barthes, Michel Foucault, a najmä Jacques Derrida), pretože mu prekáža "korumpovanie histórie a sociológie postmodernými a konštruktivistickými ideológiami".

Na paškál si berie aj Thomasa Kuhna, autora slávnej knihy Štruktúra vedeckých revolúcií. Nazdáva sa, že práve radikálne skeptické závery o tom, čo veda dosiahla, urobili z Kuhna hrdinu filozofov, historikov, sociológov a kritikov vedy, ktorí s obľubou opisujú vedecké teórie ako sociálne konštrukcie, neveľmi sa líšiace od demokracie či bejzbalu.

SkryťVypnúť reklamu

Nemá zľutovanie ani s Václavom Havlom. V eseji Päť a pol utópií, ktorú Weinberg napísal pred koncom milénia, spomína prejav bývalého českého prezidenta z Independence Hall vo Philadelphii zo 4. júla 1994. Zazlieva mu, že si vyberá z vedeckých poznatkov iba to, čo sa mu páči, a odsudzuje zvyšok. Havlom obdivovaná hypotéza Gaia môže byť síce zaujímavá, ale nijako nevysvetľuje napríklad fungovanie atómov, elektrónov, protónov či kvarkov.

Weinberg v sebe nezaprie spolutvorcu hlavného prúdu teoretickej fyziky elementárnych častíc v 20. storočí, prísneho experimentátora a presvedčeného racionalistu. Jeho názory sú kryštálovo priezračné a rovnako pevné ako fyzikálne zákony. Pokojne sa o ne môžete oprieť. Tak isto ako o nasledujúce vtipné konštatovanie: "Ak si kúpite tričko s rovnicami Maxwella, môže vás nanajvýš trápiť, že raz vyjde z módy. Rovniciam však nehrozí, že by sa ukázala ich nesprávnosť."

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 319
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 852
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 687
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 202
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 653
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 411
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 733
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 569
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu