novinár John Humphrys, ktorý sa venuje novinárskej profesii už 45 rokov a teraz uvádza správy a publicistický program Today britskej rozhlasovej stanice BBC.
Britský premiér a americký prezident podľa neho komolia jazyk a ničia ho ako nositeľa významu tým, že sa vyhýbajú používaniu slovies, prekrúcajú podstatné mená do podoby slovies a donekonečna opakujú frázy, čím sa stanú slovnými "mŕtvolami".
"Je to hlboko depresívne," tvrdí Humphrys, ktorého kniha je jedným veľkým nárekom nad nárastom "klišé, zhlúpnutej, nafúknutej a prázdnej reči," ktorá sa vydáva za anglický jazyk. Na mušku si berie hlavne politikov, ktorí podľa neho nasávajú a potom používajú frázy zbavené zmyslu a otrepané tvrdenia, aby zakryli svoje činy, alebo sa vyvliekli zo zodpovednosti.
"Celou podstatou dobrej a živej demokracie je dobrá a živá debata. Ale tento druh reči debatu zabíja," hovorí Humphrys. "Nikto pritom nie je pripravený postaviť sa a povedať, čo to znamená, pretože sa predpokladá, že pokiaľ neviete, čo to znamená, je chyba niekde vo vás."
Za prvotného vinníka deštrukcie angličtiny označuje Humphrys "podnikateľské veličiny, ktoré sa snažia predávať svoje osobné teórie, a vyvinuli si preto smiešne frázy a slovník, ktorými tú svoju teóriu sprevádzajú". Omnoho horší je podľa neho fakt, že tento nepriaznivý vývoj zakorenil v politickej debate. Na paškál si vzal Busha a jeho časté slovné úlety. Uťahuje si z neho ako z niekoho, kto "často hovorí, ako keby angličtina bola jeho druhým jazykom". Busha tiež pasuje na "majstra jazykovej manipulácie" a obviňuje ho z toho, že odhodil bokom jemné odtiene výrazov sloboda, pravda a demokracia a vystreľuje tieto slová ako "strely dum dum".
"Toľké opakovanie ich posunulo za hranicu klišé. Stali sa slovnými mŕtvolami a ich význam už nie je tým hlavným," vysvetľuje Humphrys.
Nemenej jazykovo skazený je podľa neho i Blair, ktorý má zjavný strach z používania slovies. Jeho prejavy sú prešpikované neslovesnými vetami ako "nové myšlienky, nové výzvy" a "pre našu mládež, lepšiu budúcnosť" alebo "vek nových úspechov, doma i v zahraničí". Používaním tejto techniky sa vraj Blair snaží vyvliecť zo zodpovednosti. "Zmyslom slovies je, že zaväzujú hovorcu. Slovesá zhutňujú vety a dávajú im význam, takže niet sa čo diviť, že sa im politici vyhýbajú," povedal Humphrys. (čtk)