FOTO - ARCHÍV ČTK
Výstava nazvaná Slovenské cesty k slobode Dominika Tatarku ponúka pohľad na jeho život a dielo s dôrazom na jeho vzťahy k Francúzsku, kde pred vojnou študoval a ktoré naposledy navštívil v roku 1968.
Okrem troch stoviek faksimile Tatarkových rukopisov, dokumentov a fotografií sú na slovenskom veľvyslanectve v Paríži vystavené aj exempláre 33 Tatarkových kníh, návštevníci môžu vidieť vzácne filmové zábery spisovateľa rok pred jeho smrťou a výstavu dotvárajú aj obrazy jeho tiež už nežijúceho priateľa Milana Mravca.
Na vernisáži zazneli aj francúzske preklady niektorých Tatarkových textov. Vo Francúzsku vyšli dve jeho knihy a niekoľko jeho esejí.
Výstavu pripravil riaditeľ Slovenského národného literárneho múzea v Martine Jozef Beňovský. Niektoré použité dokumenty pochádzajú aj z pražského Památníku národního písemnictví.
Dominik Tatarka (1913-1989) sa preslávil knihami ako Panna Zázračnica, Démon súhlasu, Prútené kreslá alebo Písačky. Po roku 1968 bol perzekvovaný a nesmel publikovať. Bol jednou z hlavných postáv slovenského disentu a ako prvý Slovák podpísal Chartu 77. Zomrel v máji 1989, niekoľko mesiacov pred pádom komunizmu.
(čtk)