Exotický koberec- umenie citu a fantázie

Prekrásne teplé tóny ruskej buchary, skvostné vzory kášánu, očarujúci medailón kirmanu, lotosové kvety nainu, kvetinové úponky a palmety isfahánu a tiež lesklé, plasticky pôsobiace koberce z hodvábu- kráľovský dar.

Každý orientálny koberec je vždy unikátnym originálom, ktorý vyjadruje atmosféru okolia, v ktorom vznikal. Znázorňuje individuálny rukopis tkáča, jeho fantáziu a pri zasvätenom pozorovaní znalec dokáže rozpoznať aj momentálnu náladu tvorcu koberca. Pred niekoľkými týždňami sa uskutočnila v bratislavskom dome nábytku Atrium originálna výstava orientálnych kobercov. Dámy boli uchvátené kvalitou materiálov a nádhernými vzormi, páni zaskočení ich cenou. Nakoľko okrem syntetických, priemyselne vyrábaných kobercov sme nemali doteraz veľa možností stretnúť sa s pravým, ručne vyrobeným kobercom ich estetická hodnota doslova mnohých zaskočila.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Prečo sú na svete?

Na počiatku bola potreba kočovných kmeňov Nomádov nahradiť kožušiny zvierat na jurte vlneným matracom alebo kobercom. Zbierala sa a spracovávala vlna z oviec, tiav a kôz a výsledkom boli vlnené podložky na steny, podlahy, stôl, posteľ s typickými vzormi pre ten-ktorý kmeň. Tradičnými krajinami s týmto typom obydlí boli Turecko, Irán, Afganistan, Turkménsko, Azerbajdžan, Čína. Najstarší zachovaný koberec má asi 2500 rokov a je vystavený v sankpeterburgskej galérii. Bol nájdený v hrobe altajského panovníka.

Perzské koberce sa dodnes pomenúvajú podľa nomádskeho kmeňa, v ktorom boli vyrobené, niekedy podľa spôsobu viazania uzlíkov a niekedy podľa miesta zhotovenia. K najstarším perzským kobercom, aké sa vôbec viažu patria gabehy. Pre svoju osobnú potrebu ich viažu kočovné kmene pastierov v iránskej provincii Fars. Svojou jednoduchosťou ľahko oslovia ľudí hľadajúcich krásu v jednoduchosti a sú výnimočným doplnkom moderných interiérov.

SkryťVypnúť reklamu

Ak nie je dosť oviec, použijú ťavy a kozy

Materiál pre výrobu koberca je stále rovnaký ako pred storočiami. Najstarším používaným materiálom je vlna. V niektorých krajoch (Širas) je na základ väzby užívaná aj kozia srsť. Používajú ju kvôli nedostatku iného materiálu. Hodváb ako základ väzby alebo aj pre vlastné tkanie je určený hlavne na jemné koberce spracovávané v manufaktúrach. Prepožičiava kobercom veľmi vysokú pevnosť. Tie sú vhodné nielen na bežné použitie, ale hlavne na stenu ako závesné koberce.

Bavlna slúži väčšinou na výrobu osnovy a viazacieho útka. Prednosťou tohto materiálu je, že sa naťahuje menej než čistá vlna.

Nomádi zo všetkých oblastí používajú vlnu aj na osnovu aj na nite väzby. Môže to byť vlna aj z tiav či kôz. Ťaví vlas len veľmi ťažko prijíma akékoľvek farby preto sa používa takmer výlučne ku zhotovovaniu kobercov v prírodných odtieňoch.

SkryťVypnúť reklamu

Doklad o pôvode neexistuje

Nomádi, ktorí viažu tieto krásne a kvalitné koberce, nevedia čítať a písať. Rovnaké je to aj s mnohými dedinčanmi. Ani manufaktúry nevydávajú žiadne certifikáty o kvalite, pôvode alebo type koberca. "Pri kúpe preto vyhľadajte seriózneho obchodníka, ktorý bude schopný predložiť doklad o pôvode koberca," odporúča Zuzana Brunner, majiteľka bratislavskej predajne Ambiente zaoberajúcej sa dovozom a predajom orientánych kobercov .

Podľa čoho sa teda rozoznáva kvalita?

Podľa strapcov! Strapce majú pre koberec vypovedajúci význam. Keď vychádzajú priamo z koberca ako pokračovanie osnovy, ide o ručne viazaný koberec. Na strojovom koberci sú strapce dodatočne prišité. Hrúbka strapcov určí, ako husto je koberec viazaný. Odborník dokáže určiť cenu koberca aj podľa strapcov. Pri perzskom naine je to dokonca určujúce kritérium.

SkryťVypnúť reklamu

Čím viac uzlov tým vyššia cena. V Európe sa určuje kvalita koberca podľa hustoty viazania na m2. Dobrý "peržan" začína od 200 tisíc uzlov/m2, 500-tisíc uzlov/m2 je veľmi solídny, špičkový nain má milión uzlov/m2, hodvábny ghom od 1,5 mil. uzl./m2. Najjemnejší známy koberec má hustotu 15 mil. uzlov/m2 a na jeho výrobe pracoval jeho tvorca dva roky. "Na bratislavskej výstave bol najvzácnejším exponátom čínsky hodvábny koberec s hustotou 13 miliónov uzlov a rozmermi 46x32 cm. Jeho cena bola stanovená na 1 320 000 Sk," hovorí Zuzana Brunner. Počet uzlov na štvorcový meter určuje aj kvalitu vlny a farieb.

Koberce z manufaktúry uznávané aj zaznávané

Nomádi používajú pri viazaní kobercov skladací stav, ktorý je umiestnený na zemi vo vodorovnej polohe. Pri svojom kočovnom spôsobe života od pastviny k pastvine musia stav vždy znova rozoberať. Preto sú nomádske koberce prevažne menších rozmerov. Druhú skupinu predstavujú rodiny usadené v mestách a dedinách. V týchto sú stavy pre viazanie kobercov umiestnené napevno, čo umožňuje viazať aj koberce veľkých rozmerov. Tu sa už pracuje nie podľa individuálnych, ale podľa obchodných hľadísk.

SkryťVypnúť reklamu

Tretia skupina sú manufaktúrne koberce. Rozoznáme ich podľa presného tvaru vzorov. Tu vznikajú najjemnejšie koberce, ale aj podradnejšie, ktoré sú určené výhradne pre vývoz.

V Oriente sú známe dva spôsoby výroby kobercov: viazanie a tkanie. Menej bežnou technikou tkania vznikajú kelimy, obojstranné koberce, ktoré nie sú také silné a slúžia hlavne ako závesy a prikrývky.

Farba je symbol

Farba orientálnych kobercov mala pôvodne svoj symbolický význam. Zelená, farba prorokov, sa vzhľadom na ťažšie získavanie používala väčšinou len pri modlitebných kobercoch. Zármutok v Oriente vyjadruje biela farba, naopak radosť a bohatstvo sú znázorňované farbou červenou. Oranžová znamená odovzdanosť a zbožnosť. Modrá je farba neba. Približne do 18. storočia sa na farbenie používali prírodné farby. Pri farbení prírodnými farbivami vzniká jav - abrash, ako dôsledok toho aké množstvo farbiva vlna prijme. Závisí to od obsahu tuku vo vlne a výsledkom sú nepravidelné farby a náhle zmeny farebných odtieňov. Je to typický znak orientálnych kobercov, ktorý zvyšuje ich čaro. V súčasnosti je pomer asi 20/80 v prospech chemicky farbených kobercov Pravý "peržan" nemôžete ani prepáliť, ani zničiť červeným vínom.

SkryťVypnúť reklamu

Vlna je živé vlákno, o ktoré sa dá starať bez problémov. Nečistotu prijíma veľmi neochotne a keď už, tak iba na povrchu. Nevytvárajú sa v nej elektrostatické náboje. Nepriťahuje nečistoty, ani ich nezadržuje. Šupinatým povrchom strižnej vlny nemôže tak ľahko nečistota preniknúť dovnútra. Preto stačí hladká tryska vysávača, aby sme udržali koberec čistý. Okrem toho strižná vlna zadržuje plameň. Popol z cigariet, iskry z krbu, atď. nenarobia príliš veľkú škodu. Tekutiny do vlny nedokážu vniknúť, pretože je vodoodpudivá. Kvapaliny, ktoré sa na koberec vylejú, preto do vlákna hneď nevniknú. Rýchle odstránenie kvapaliny sacou utierkou úplne zabráni tvorbe škvŕn. Vlna je elastická a roztiahnuteľná, po každom zaťažení má snahu vrátiť sa do pôvodného stavu objemu. Kvalitný orientálny koberec sa môže luxovať od prvého dňa. Tzv. "mŕtvy vlas", ktorý vzniká pri ručnom spracovaní vlny, sa za pár dní povysáva a potom už žiadne zvyšky vlny nevidieť.

SkryťVypnúť reklamu

Koberec vašich snov do každého interéru

Orientálny koberec, ktorý si zaobstaráme ako úžitkový predmet, by mal byť dopĺňať celkovú bytovú harmóniu. Záleží na osobnom vkuse zákazníka a na interiéri, do ktorého bude koberec použitý. Pokiaľ ho umiestnime do supermoderného interiéru z množstvom chrómu, skla a čiernej farby, odporúča sa moderný Nepál. "Nepálsky koberec môže byť špičkovej kvality z tibetskej vlny. Naši zákazníci si môžu dokonca sami vybrať vzor, farbu a typ koberca podľa toho akoby sa im koberec hodil do interiéru. Jeho výroba potom trvá asi 3 mesiace, cena je od 15 000 Sk za m2 informuje pani Brunner.

Najvzácnejšie kusy v histórii. Pravý orientálny koberec, ktorý nepodlieha móde - "peržan" je trvale módnou záležitosťou. Prežíva všetky zmeny najrozličnejších trendov a štýlov. Správne zvolený ručne viazaný orientálny koberec doslova rozžiari nádheru izieb. Spolu s nábytkom vytvára príjemnú náladu a atmosféru - prehreje studené a fádne prostredie. Orientálne koberce už nie sú ani u nás žiadnym luxusom a navyše je taký "pravý kúsok" dobrou kapitálovou investíciou. (bp)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 348
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 922
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 690
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 158
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 813
  6. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 174
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 688
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 610
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu