Rok čo rok je to rovnaké. Rok čo rok psychológovia alebo ľudia, ktorí majú pre obdarúvanie prirodzený talent, radia to isté. Rok čo rok si ich rady vypočujeme a predsa sa niekoľko dní pred Štedrým večerom ocitneme v situácii, ktorá hrozí infarktom. Nemáme takmer nič.
Chystať darčeky pre svojich najbližších by malo byť potešením, a nie záťažou. Múdri ľudia, známi ľudia, či odborníci na dušu v predvianočnom čase často hovoria o komercionalizácii Vianoc. Nádherne nás nabádajú a presviedčajú, že najdôležitejší je pokoj duše.
Avšak čo robiť, keď si naše deti, naši najbližší bez darčekov tieto sviatky už predstaviť nevedia. Čo robiť a ako to stihnúť, aby ten vytúžený pokoj duše nastal v predstihu a všetci mali v očiach sľubované svetielka?
Ešte nie je nič stratené. Aj v tejto chvíli je ešte čas nakúpiť bez nervozity a zhonu a bez toho, aby ste si vybrali deň dovolenky.
Viete vôbec, čo si želajú vaši najbližší?
Darčeky účelné, romantické, kolujúce
Vianočné darčeky sa delia do niekoľkých kategórií. Určite každý pozná pocit, keď rozbalil darček a v ňom bolo niečo nevyhnutné do domácnosti. Muž obšťastní ženu škrabkou na zemiaky a deti niečím do školy, čo by bolo treba kúpiť tak či tak. Dary účelné, ale úplne neromantické ako napríklad tlakový hrniec či držiak na toaletný papier podľa skúseností psychológov však úprimne potešia len veľmi malé percento ľudí. Potom sú dary bezúčelné, ale zato veľmi romantické, kde sa medze fantázie nekladú, horšie je však potom pre ne nájsť miesto. Ľudí bez fantázie či na poslednú chvíľu však zaručene nikdy nesklamú dary typicky vianočné - ponožky, šály, rukavice, papuče a knižky.
Je tu ešte jedna veľmi príjemná kategória darov - darčeky, ktoré si kupujete vlastne pre seba - klasikou v tomto smere je elektrický vláčik, ktorý si kúpi ocko a syn sa bezradne prizerá. No a potom sú to väčšinou záhadné predmety, ktoré patrili niekomu inému, tzv. kolovačky. Tým sa treba radšej vyhýbať.
Ak ste bezradní, sondujte
Ak naozaj, ale naozaj, neviete, čo by to tento rok malo byť, pokojne sa opýtajte.
"Neznamená to, že vás budú považovať za človeka bez fantázie, naopak, znamená to, že máte
o osobu, ktorú chcete obdarovať, skutočný záujem. Okrem toho je vždy lepšie opýtať sa, ako kúpiť vec, ktorú potom ten druhý nikdy nepoužije. Pri nákupoch zabudnite sa svoje osobné želania a preferencie. To, že sa niečo veľmi páči vám, nemusí ešte znamenať, že to poteší aj vášho partnera, priateľa či príbuzného," tvrdí PhDr. Mária Hanúsková, ktorá to má overené z dlhoročnej poradenskej praxe psychologičky, ale aj ako matka troch detí.
Pri obdarúvaní platí ešte jedno tabu
Nikdy nedarujte niečo, čo ste voľakedy vy sami dostali ako darček.
A ak tak v núdzi urobíte, dobre si to zapamätajte, aby sa nestalo, že svokre darujete nevybalené utierky, ktoré vám darovala ona pred niekoľkými rokmi.
"Zbaviť sa veci, ktorú nepotrebujete a dokonca vám ešte doma aj zavadzia, je síce celkom lákavá predstava, mohli by ste sa však veľmi ľahko dostať do trápnej situácie. Nikde totiž nie je napísané, že sa obdarovaný jedného dňa nedozvie pravdu o pôvode darčeka." hovorí psychologička, ktorá opäť z praxe potvrdzuje, že takéto "fópa" vie neuveriteľne nabúrať príbuzenské vzťahy, najmä ak sa ešte len budujú. Každé vysvetľovanie je potom už len prilievanie oleja do ohňa.
Darčeky majú byť pre radosť
Čo teda kupovať? Mnohí ľudia sú prívržencami tzv. praktických darov, ale sami ich radi nerozbaľujú.
"Ak je to čo len troška možné, radím, takýmto darom sa vyhýbajte. Darčeky sú pre radosť.
A najmä toto muži nedokážu pochopiť. Často sú však skôr leniví a pohodlní vymyslieť darček pre partnerku než, že by im v tom bránil nedostatok peňazí ako radi tvrdia." hovorí PhDr. Hanúsková.
Radosť z praktických darov je často len predstieraná. Aby darček spôsobil radosť, nemusí byť drahý, ale mal by plniť túžby našich blízkych.
Je slušné dať najavo sklamanie z darčeku?
"Určite nie. Pokazili by ste si celú atmosféru. Ak sa to však opakuje veľmi často, môže to svedčiť aj o nedostatku komunikácie medzi partnermi, a to už je iný problém." hovorí psychologička.
Skutočne dobrý darček nesmie byť univerzálny, a najmä čisto praktický.
Vymýšľať, nájsť osobný darček vyžaduje najmä časovú investíciu. Drahé darčeky zakrývajú práve jej absenciu. Album s fotografiami najbližších poteší každého a nikdy sa nezunuje.
Platí pravidlo - nekupujte nikdy to, čo sa vám nepáči.
Prečo by sa to malo páčiť inému? Naopak, ak sa vám niečo páči, zvážte, či sa to môže páčiť aj obdarovanému.
Väčšina normálnych ľudí nestráca schopnosť byť deťmi, preto aj veľmi jednoduché či naopak zložité, originálne hračky potešia.
Vybrať vhodný darček - to je na prvý pohľad celá veda.
Ak dávate na Vianoce darček aj kolegom na pracovisku, vašim podriadeným či dokonca šéfovi, môže byť výber ešte ťažší.
Darček by mal byť v prvom rade osobný. Nie však intímny, ako napríklad kusy odevu či kozmetika. Takéto darčeky patria výlučne do kompetencie najbližších osôb. Osobný darček je taký, ktorým sa snažíme ulahodiť osobe dotyčného. Môže to byť aj niečo nezvyčajné, nečakané, vtipné, niečo, čo súvisí s osobou obdarovaného, napríklad s jeho prácou, záujmami - alebo niečo, čo súvisí s darcom a obdarovaného by mohlo zaujať.
A keby to predsa len nevyšlo?
V zahraničí sú už niekoľko rokov mimoriadne obľúbené špeciálne burzy, na ktorých si ľudia môžu vymeniť vianočný darček, ktorý sa im nepáči, alebo dostali viac rovnakých vecí.
Dokonca aj u nás už takáto burza existuje. Vychádza v ústrety všetkým tým, ktorí boli pod vianočným stromčekom sklamaní a už založili nevhodne vybratý darček niekde do skrine. Stačí teda po Novom roku striehnuť, kedy sa taká burza koná. Väčšinou majú názov Darčeky, ktoré trafili vedľa.
Autor: šim