Rakúšania doma nechcú jadrové elektrárne a protestujú aj proti ich prítomnosti v susedných štátoch. ILUSTRAČNÉ FOTO - ČTK
Zväz rakúskych elektrárenských podnikov odhadol, že vybudovanie elektrární, ktoré by pokryli hroziaci nedostatok elektriny, si vyžiada 2,5 až päť miliárd eur. Technická univerzita vychádza z toho, že spotreba elektriny v alpskej republike každoročne stúpne o dve percentá. V budúcich desiatich rokoch sa navyše 60 percentám rakúskych tepelných elektrární skončí technická životnosť. Pokiaľ sa tieto výpadky nepodarí vykryť novými zdrojmi energie, bude krajina nútená dovážať až takmer tretinu svoje spotreby elektriny, ktorá vlani medziročne vzrástla o 3,4 percenta na 62,92 terrawatthodiny.
V prípade dlhotrvajúceho sucha by vzhľadom na nižší výkon vodných elektrární dovoz mohol dosiahnuť až 46 percent spotreby, upozornila štúdia s tým, že import takého množstva energie by si vyžiadal zvýšenie kapacity elektrického vedenia do susedných krajín. Navyše aj susedné štáty Rakúska sa vraj vo väčšej miere stanú čistými dovozcami elektriny.
Hovorca Zväzu rakúskych elektrárenských podnikov Herbert Schröfelbauer investične odhadol náklady na vybudovanie dodatočných kapacít troch tisíc megawattov na 2,5 až tri miliardy eur. Nové elektrárne s celkovým výkonom piatich tisíc megawattov by vraj vyšli na štyri až päť miliárd eur.
Minuloročnú spotrebu elektriny v Rakúsku z hlavnej časti (54,3 percenta) pokryla energia vyrobená vo vodných elektrárňach. Ďalších 36,4 percenta pochádzalo z tepelných elektrární, 8,4 percenta z dovozu a necelé percento z obnoviteľných zdrojov.
(čtk)