Hans Kriener z nemeckého národného parku Bavorský les včera vysvetľoval, prečo je dôležité nezasahovať do územia, ktoré postihla kalamita. FOTO SME - PAVOL MAJER
e" riešenie kalamity, ako je odvoz spadnutého dreva a postrek proti škodcom.
Aktivity vlády sú podľa Lesoochranárskeho združenia Vlk najväčším nebezpečím pre Vysoké Tatry, lebo podľa jeho šéfa Juraja Lukáča pomocou Výboru pre obnovu a rozvoj Tatier chce bez "celospoločenskej diskusie" zmeniť "charakter národného parku". "Opakujú sa všetky predchádzajúce chyby spôsobené pred sto rokmi." Združenie je známym zástancom teórie pralesov.
Riaditeľ nadácie Ekopolis Peter Medveď odhaduje podľa odpovedí ministra pôdohospodárstva Zsolta Simona v médiách, že v lepšom prípade sa dajú z vyťaženého kalamitného dreva z Vysokých Tatier získať tri miliardy korún a na zalesnenie bude treba zhruba 1,2 miliardy.
Lukáč tvrdí, že vznikne obrovské nebezpečenstvo, ak z 12-tisíc hektárov odvezú všetko kalamitné drevo. "Ďalšie obrovské nebezpečie je prípadné postriekanie tohto územia insekticídmi," hovorí. Vraj má informácie o harmonogramoch odťahovania a predaja dreva a že sa nakupujú chemikálie na postrek. Druhá strana argumentuje, že škodcovia by mohli napadnúť a zničiť i zachované pôvodné lesy.
Hans Kiener z národného parku Bavorský les hovorí, že od roku 1983 sa snažia presadzovať stratégiu nezasahovania do kalamitných plôch. "Snažíme sa vytvoriť plochy, do ktorých človek nikdy nezasahuje a dnes je to už 75 percent národného parku. Skúsenosti z posledných dvadsiatich rokov nezasahovania ukazujú, že búrky, víchrice a lykožrút zničili tisícky stromov na štyritisíc hektároch, ale les žije a obnovuje sa. Vo výškach 700 až 1 100 metrov nad morom sa vytvára nový prirodzený zmiešaný les a vo výškach nad 1 100 metrov nad morom prirodzený smrekový les, ktorý má omnoho vyššiu hustotu, ako keby zasahoval človek."
Riaditeľ Správy TANAP-u Tomáš Vančura pre agentúru SITA povedal, že v TANAP-e je už 50 rokov územie, kde človek nezasahuje. "Možno si to ľudia doteraz nevšímali, lebo išlo o menšie kalamity a menšie problémy s kôrovcom, ale tá zóna sa viac-menej rešpektovala," povedal. Problémom súčasnej kalamity v Tatrách sú podľa neho obrovské rozmery. (rf)
Čo hovorí minister László Miklós
Minister životného prostredia László Miklós hovorí, že bude presadzovať, aby Vysoké Tatry aj v budúcnosti boli naším najvýznamnejším národným parkom. "Neprichádza do úvahy, aby sa ministerstvo vzdalo národného parku Vysoké Tatry," povedal. V pondelok v Tatrách rokoval o zmenách územných plánov, o rozširovaní služieb. Hovorí, že Tatranci majú dostatok ubytovacích kapacít, druhá vec je kvalita. "Ubytovacie kapacity sa celkom iste v zónach A a B stavať nebudú. Čo sa týka zjazdoviek - ostanú tie, ktoré boli, ale je navrhnutý odjazd zjazdoviek do hlavných centier, aby lyžiari mohli ísť až dole do nižších polôh po cestu slobody," hovorí.