1. Najlepší spisovateľ 20. storočia: Vymenujem aspoň dvoch: Stefan Zweig - majster psychologickej prózy, ktorý vedel odhaliť tie najjemnejšie odtiene ľudského vnútra, motiváciu činov fiktívnych i historických postáv. A potom Franz Kafka - najmä v románoch až s mrazivým chladom a bez citového vzrušenia stavia človeka do neriešiteľných, bezvýchodiskových situácií, ktoré svojou mnohovýznamovosťou presahujú zobrazovanú realitu a dajú sa vykladať aj ako ľudský údel. Kafka anticipoval všetky neprávosti 20. storočia tak ako nikto pred ním a zároveň vyjadril podstatné otázky bytia.
2. Najlepší román 20. storočia: Jaroslav Hašek: Osudy dobrého vojaka Švejka - geniálna groteska, kde sa všetko deje v duchu zdanlivej logiky, ktorej dôsledkom je absurdita.
3. Najlepšia kniha edície Svetová knižnica SME: Albert Camus: Cudzinec - prenikavá analýza ľudskej osamelosti a odcudzenia v nezmyselnom svete.
"Nejspokojenější lidé jsou právě ti, kterým nebyla násilím vnucena vzdělanost."
"I ten největší filozof se často nějaké blbosti neubrání."
"Byla také prohlédnuta soudními lékaři a ti jí dali dobrozdání, že je sice blbá, ale že může zastávat jakoukoli státní službu."
JAROSLAV HAŠEK