
Rusko bolo údajne o plánoch na odstúpenie USA od zmluvy ABM infomované. FOTO – TASR/AP
WASHINGTON – Na dnešný deň načasovali Spojené štáty americké oznámenie, že odstupujú od zmluvy ABM o protibalistických strelách z roku 1972 – tvrdili včera neoficiálne americké zdroje. Informovaná je údajne aj Moskva, nemenovaní vysoko postavení ruskí predstavitelia potvrdili toto načasovanie ruskej agentúre Interfax.
Zmluva ABM je prekážkou vývoja amerického Národného systému protiraketovej obrany (NMD) a s ním súvisiacich pokusov. Rusko však trvá na tom, aby zmluva, ktorá v časoch studenej vojny brzdila preteky v zbrojení, ostala v platnosti. Na vypovedanie zmluvy je potrebná polročná lehota.
USA a Rusko vedú mesiace o NMD intenzívne rokovania, ale nedospeli k žiadnemu výsledku. O tomto závere zrejme včera informoval amerického prezidenta Georgea Busha minister zahraničných vecí Colin Powell po návrate z Moskvy.
Bush vo svojom prejave v utorok v Charlestone v Južnej Karolíne už avizoval tento úmysel: podľa neho USA „musia prekročiť rámec ABM“.
Odstúpenie od ABM súvisí s plánmi ministerstva obrany vykonať v budúcich mesiacoch skúšky, ktoré porušujú túto zmluvu. V lete plánuje Pentagon začať stavať na Aljaške vo Fort Greely prvých päť rámp pre protiraketové strely. Plány na postavenie systému NMD urýchlili teroristické útoky 11. septembra. Washington sa domnieva, že teroristi ako bin Ládin by mohli vlastniť jadrové zbrane.
Počas nedávnych rokovaní sa Rusko a USA dohodli na znížení stavov útočných jadrových zbraní, čo mohlo urobiť plány NMD prijateľnejšie pre Moskvu. Rusko bolo údajne ochotné pristúpiť na komromis o modifikácii ABM, čo by umožnilo USA vykonať plánované pokusy. Výmenou žiadalo, že bude informované o každom kroku programu raketovej obrany. Bariéry padli v mnohých ohľadoch a začalo sa hovoriť o novej etape zbližovania Ruska s USA a NATO. Niektorí analytici sa i tak domnievajú, že odstúpenie Washingtonu od ABM môže orientáciu ruského prezidenta Vladimira Putina smerom za Západ zabrzdiť.
Nespokojnosť vyjadrujú i americkí demokrati. „Odstúpenie od zmluvy ABM by bolo „fackou“ pre mnohých ľudí, ktorí celé roky pracovali na znížení stavu jadrových zbraní,“ povedal demokratický predseda Senátu Tom Daschle pre CNN. „Vedenie neponúklo žiaden oprávnený dôvod, prečo by každá skúška raketovej obrany, ktorú prípadne bude potrebovať, mala vyžadovať odstúpenie od zmluvy, ktorá pomáha udržať mier posledných 30 rokov,“ povedal ďalší demokrat Joseph Biden. Podľa Johna Issacsa to znamená „ďalšie víťazstvo vládnych ideológov, ktorí minulý týždeň dosiahli, že konferencia v Ženeve o posilnení Konvencie o biologických zbraniach stroskotala“.
Bush sľúbil Američanom mnohomiliardový systém, ktorý by ich na zemi, na mori, vo vzduchu a možno aj vo vesmíre chránil pred nepriateľskými raketami. ABM vychádza z koncepcie, že zákaz protijadrovej obrany robí obe strany zraniteľnými a teda zaručuje, že nepoužijú jadrové zbrane.
(reuters, kl)