"Obliekanie" Sarah Jessicy Parker. FOTO - REUTERS
Bilbordy s herečkou zo seriálu Sex v meste zmenili po hrozbách rabínov. Aj to ukazuje na ich vplyvIzraelskí marketingoví odborníci to považujú za ukážkový príklad spotrebiteľskej sily, iní hovoria o neprijateľnom lobingu nábožensky a politicky motivovaných skupín. Bežní Izraelčania sa zabávajú a tvrdia, že je fajn, ak toto má byť jediný problém ich krajiny.
Sarah Jessica Parker, hlavná hviezda seriálu Sex v meste, v Izraeli určite chrípku nedostane. Nedovolia jej, aby sa predvádzala v krátkych sexi šatočkách. Aspoň na plagátoch, ktoré sú súčasťou reklamnej kampane na mydlo, musí byť zahalená. Kto chce vidieť slobodomyseľnú novinárku v odvážnejších strihoch, nech si zapne televíziu.
Tak si to predstavujú ultraortodoxní židia. V náboženskom vysielaní počas šabatu sa v rádiu dokonca diskutovalo o tom, či je vhodné, aby sa Parker, ktorej matka je židovka, ukazovala v takých "necudných" polohách.
Firma, ktorá bilbordy rozvešala, ich veľmi rýchlo nahradila novými: tam už má herečka zahalené plecia, aj dlhšiu sukňu. Hovorca firmy tvrdí, že to viac korešponduje so súčasným počasím, keď aj v Izraeli hovoria, že majú zimu.
Pravda je však taká, že za všetkým sú peniaze. Ultraortodoxní židia, ktorí tvoria významný segment izraelského trhu, sa totiž začali vyhrážať, že svojim ženám a dcéram zakážu kupovať si mydlo Lux a ďalšie kozmetické produkty jeho výrobcu.
Ultraortodoxní majú v bojkotoch prax. Ich loby je silná a dobre dotovaná zo zahraničia, hoci tvoria len desať percent populácie. Nahráva im však to, že vplyv judaizmu na štát Izrael je zásadný. Prakticky celá rodinná politika (manželstvá, rozvody, pohreby) je v rukách ortodoxných rabínov, vo všetkých štátnych inštitúciách a štátnej leteckej doprave sa dodržiava šabat a podáva len kóšer jedlo. Akékoľvek pokusy zmeniť tento stav narážajú na tvrdý odpor.
Taktiku bojkotov si osvojili aj osadníci na sporných územiach, a to nielen ortodoxní. Teraz hrozí, že položia jednu z najväčších a najstarších potravinárskych firiem v Izraeli. Jej šéf Arik Reichman totiž v novinovom rozhovore povedal, že je načase, aby sa Izrael stiahol z pásma Gazy aj západného brehu, pretože je to tak lepšie. To rozzúrilo predstaviteľov osadníckej loby a ohlásili bojkot výrobkov firmy Tnuva. Osadníkov je v Izraeli viac ako 200-tisíc.
Na ich výzvu odpovedali zase predstavitelia ďalších potravinárskych firiem tým, že ohlásili, že prestanú do osád dodávať svoje výrobky. Problém už rieši vicepremiér Ehud Olmert. Firma totiž nakupuje mlieko v izraelských kibucoch a jej krach by spôsobil veľké problémy aj chovateľom dobytka.
Ortodoxní židia si stále udržiavajú svoje zvyky aj vplyv v Izraeli. FOTO - REUTERS