sluchovo postihnutých. Dnes sa už profesijná aj vzdelanostná štruktúra sluchovo postihnutých mení. Študujú už aj na gymnáziách, aj na vysokých školách. Tam sa naučia lepšie sa včleniť do sveta počujúcich zvládať komunikáciu a orientáciu v priestore. Lepšie sú na tom často tí, ktorí sluch stratili, ako tí, ktorí sa už narodili s ťažkým postihnutím a nikdy vlastne nepočuli. Majú napríklad väčšiu slovnú zásobu, aj lepšiu predstavivosť. Mnohí sluchovo postihnutí pracujú na miestach, ktoré nezodpovedajú ich intelektu.
Dať týmto ľuďom nové možnosti na trhu práce - to je cieľom projektu internetu, na ktorom spolupracujú Slovenský zväz sluchovo postihnutých, Európska kultúrna spoločnosť a Nadácia Jozefa Murgaša.
V rámci projektu bude vyškolených osem sluchovo postihnutých, ktorí budú neskôr poskytovať v krajských centrách Únie sluchovo postihnutých svojim kolegom pracovné poradenstvo a servis pri hľadaní zamestnania, pri získavaní nových zručností a kvalifikácie. "V rámci projektu sa učia všetci pracovať s internetom," hovorí Peter Marček. "Jednak sa dnes už bez počítača a internetu nikde takmer nepohnete a jednak je internet pre sluchovo postihnutých významným zdrojom informácií. A naším cieľom je tiež zvýšiť hodnotu sluchovo postihnutých na trhu práce." A pretože v znakovej reči neboli dosiaľ znaky pre mnohé pojmy spojené s počítačmi a internetom, v rámci projektu bola tiež vytvorená unikátna "on-line" učebnica pre oblasť infomačných technológií aj oblasť pracovného poradenstva.
"Treba tiež zametnávateľov dostatočne informovať o možnostiach sluchovo postihnutých. Veď existuje množstvo vecí, ktoré by naši ľudia mohli robiť iba s malými obmedzeniami," hovorí Peter Marček. "Nemôžu telefonovať a ich možnosť komunikovať je často obmedzená na písanie. Ale keď sa toto odbúra, je sluchovo postihnutý človek práve taký pracovník, ako každý iný."