"Úspešne spolupracujeme s agentúrami podporovaného zamestnávania. My urobíme klientovi diagnostiku, zistíme, o čo má záujem a na čo má schopnosti a pošleme ho do regionálnej agentúry, kde by mohli skúsiť ušiť na neho miesto. A keď agentúra potrebuje, aby sme ho v nejakej oblasti doškolili, pošle nám ho späť a my ho rekvalifikujeme. Väčšinou ide o získanie zručnosti ako sa orientovať v priestore, ako prísť do zamestnania a nadviazať prvé kontakty, a potom aj o klávesnicové zručnosti."
Aj pri tomto postihnutí boli klasickými povolaniami maséri, telefonisti, košikári niekedy aj učitelia hudby alebo hudobnej náuky na hudobných školách, dnes už nevidiaci študujú aj na vysokých školách.
"V minulom roku sme pracovali so starostlivo vybranou skupinkou ľudí, ktorí mali o prácu záujem," hovorí Ivana Frčová regionálny koordinátor rehabilitácie z centra v Banskej Bystrici. "Projekt slúžil na zlepšenie ich schopností zamestnať sa, na rozvoj motivácie, sociálnych zručností, obsahoval aj kurz v oblasti právnych noriem a kurz práce na upravenom počítači. Prostredníctvom videa sa napríklad učili zvládnuť komunikáciu so zamestnávateľom."
O tom, že aj možnosti zrakovo postihnutých sú rôzne svedčí aj prípad jedného z účastníkov kurzu. Bol architektom, mal vlastný ateliér a potom stratil zrak. Dnes absolvoval kurz práce na upravenom počítači a jeho firma funguje úspešne ďalej.