"Je to tu zakliata krajina. Štát nám nepomáha a ešte podráža nohy," myslí si vozíčkár Roman. "Kto iný môže nastaviť parametre v zamestnávaní tak, aby nebolo pre podniky nevýhodné zamestnať nás?"
V tomto roku sa zrušilo daňové zvýhodnenie pre podniky zamestnávajúce ľudí s postihnutím.Naopak, štát stanovil, že každý podnik, ktorý má viac ako dvadsať zamestnancov má povinnosť zamestnať aj určité percento postihnutých, alebo odobrať určité množstvo tovarov alebo služieb od pracoviska, ktoré postihnutých zamestnáva. Ak túto povinnosť nedodrží, hrozia mu sankcie. Ročná pokuta za nezamestnávanie jedného postihnutého je však len trojnásobok minimálnej mzdy. "To nie je ani motivácia, ani dostatočná sankcia," upozorňuje Viera Záhorcová z bratislavskej agentúry podporovaného zamestnávania. "Veď keby ho zamestnal, musel by mu vyplatiť najmenej dvanásť krát tú minimálnu mzdu."
Chránených dielní a pracovísk sa otvára teraz už len veľmi málo. Zatiaľčo pred rokom - dvoma to bolo za rok aj sto chránených dielní, tento bola v rámci Bratislavy otvorená iba jedna.
Na február sa pripracuje otvorenie chránenej dielne v Žiline. Najprv by mala zamestnávať 6 až 8 ľudí, postrupne plánuje rozšírenie až na 80 pracovných príležitostí. Štefan Siry chce svoj projekt rozbehnúť aj napriek problémom s financovaním. Je totiž sám psotihnutý. "Kto nám pomôže, keď si nepomôžeme sami?" vysvetľuje svoje dôvody.