Skladateľ Giacomo Puccini miloval len operu, ženy a život

Pochádzal zo slávnej rodiny, v ktorej sa povolanie hudobníka dedilo niekoľko generácií. Zaujímavé však je, že Giacomo Puccini sa rovnako ako jeho predkovia venoval len opere. Hoci ich v porovnaní s inými skladateľmi nenapísal veľa, väčšina z nich sa ...

FOTO - ARCHÍV

Pochádzal zo slávnej rodiny, v ktorej sa povolanie hudobníka dedilo niekoľko generácií. Zaujímavé však je, že Giacomo Puccini sa rovnako ako jeho predkovia venoval len opere. Hoci ich v porovnaní s inými skladateľmi nenapísal veľa, väčšina z nich sa stala nesmrteľnou. Nevedel, čo je to neúspech, depresie či finančná tieseň. Publikom a spevákmi bezvýhradne milovaný, no odbornou kritikou často očierňovaný autor, ktorý bol veľkým milovníkom života, zomrel pred osemdesiatimi rokmi, 29. novembra 1924.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

"Ľudia umierajú, vlády sa menia, ale Bohéma bude žiť naveky." Autorom výstižných slov je vynálezca Thomas Alva Edison, jeden z obdivovateľov Pucciniho najslávnejšieho diela. Bohéma patrí medzi najhrávanejšie opery vôbec. Hoci dej farbisto líči osudy parížskej umeleckej bohémy, skladateľ po prvýkrát navštívil Francúzsko až pri premiére.

V dejinách hudby existuje zaujímavý fenomén. Keď si pozriete libretá talianskych opier, s prekvapením zistíte, že prevažne čerpajú z francúzskej literatúry. Výnimkou nebol ani Puccini. Rýchlo pochopil, že geniálne melódie bude trúsiť z rukáva zbytočne, keď ich účinok rozriedi slabé libreto. A tak radšej siahal po námetoch Dumasa a Huga ako nudných talianskych textoch.

V jeho prípade malo rozhodnutie pre cudzie texty ešte jeden dôvod. "Človek je k cudziemu textu ďaleko nemilosrdnejší, vecnejší a triezvejší. Javisko zásadne neznáša filozofovanie, ale potrebuje pulzujúci, rýchly a nepretržitý dej," napísal raz. Dokonale tak vystihol svoju poetiku, ku ktorej sa dopracoval bez väčších komplikácií.

SkryťVypnúť reklamu

Dynastia Pucciniovcov žila v talianskom meste Lucca. Giacomov otec bol významným skladateľom, no krátko po tridsiatke zomrel. Jeho syn si na dedičnú pozíciu varhanistu v miestnej katedrále musel počkať. Hudbe ho učil matkin brat. K dobrým základom patrili aj kopance, ktoré sa mu ušli vždy, keď sa pred strýkom pomýlil. Už v štrnástich bol hotovým muzikantom.

Odišiel do Milána na konzervatórium. Aby pomohol matke, zobral so sebou mladšieho brata, no už čoskoro ho viac zaujímal bohémsky život než súrodenecké povinnosti. Keď isté vydavateľstvo vypísalo opernú súťaž, siahol po romantickej básni Bludičky (ten istý námet ako svoj prvý spracoval aj Wagner). Operu poslal neskoro a v takmer nečitateľnej podobe, porota sa ňou nezaoberala. Šťastnou zhodou okolností sa však dostala do rúk Verdiho libretistovi, ktorý zohnal mecenáša a v máji 1884 sa konala slávna premiéra.

SkryťVypnúť reklamu

Odvtedy už šlo všetko hladko. Najväčší milánsky vydavateľ mu ponúkol exkluzívnu zmluvu so stálym platom a obecenstvo si mladého skladateľa obľúbilo. Úspech prvotiny i druhej opery Edgar sa síce javí trochu nepochopiteľne - libretá boli naivné romantické zlátaniny, ani hudba príliš neobstojí, no už tretím dielom Manon Puccini získal svetovú slávu a finančnú nezávislosť porovnateľnú so súčasnými športovými hviezdami.

Postavil si veľkú vilu a žil v nej so ženou, ktorú odviedol istému obchodníkovi. Predovšetkým ale našiel ideálnych spolupracovníkov - libretistov Illicu a Giacosu, ktorí sú podpísaní pod Bohémou, Madame Butterfly a Toscou, jeho najznámejšími operami. Rodili sa vo vášnivých hádkach. Puccini, ktorý sám seba nazýval "vášnivým lovcom vodných vtákov, zveri, textov a krásnych žien", sa dokázal rýchlo nadchnúť, keď jeho spolupracovníci prichádzali s nápadmi, no menil sa na tvrdohlavca, ak nesúhlasili s jeho úpravami textu.

SkryťVypnúť reklamu

Keď nemal dobrý materiál, radšej chodil na poľovačky, zbieral rýchle člny, skrátka si užíval. Ak sa však zavrel na noc do pracovne ku klavíru, vyfajčil sto cigariet a notový papier nestíhal usychať. Jeho dvanásť opier hýri rovnakými vášňami. Hlavnými hrdinkami sú väčšinou ženy, ktoré sa obetujú.

Jeho krásne klenuté melódie milovali speváci i publikum, no kritika mu dlho nevedela prísť na chuť. Nič si z toho nerobil. Vystačil si s jednoduchým receptom, ktorý funguje dodnes. "Vzbudiť záujem, prekvapiť, dojať". V dielach z posledného obdobia sa napriek tomu vypol k prekvapivému kvalitatívnemu vzostupu. V tej dobe mu objavili rakovinu hrtanu. Odchádza na chirurgický zákrok do Bruselu, kde sa špecialisti márne pokúšajú chorobu zvrátiť ožarovaním. S Puccinim odchádza aj sláva celej dynastie. Jeho syn bol totiž hudobný antitalent a zomrel bezdetný.

SkryťVypnúť reklamu

Zajtra - sovietsko-fínska vojna

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 592
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 315
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 715
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 127
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 343
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 904
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 873
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 384
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu