e.
Úspory sa budú hromadiť a zhodnocovať investovaním na finančných trhoch počas celého produktívneho života sporiteľa. Výber správcu si preto treba vopred dobre premyslieť. Pri štarte kapitalizačného piliera penzijného systému ešte nebudú známe žiadne skúsenosti s výnosmi fondov spravovaných jednotlivými dôchodkovými firmami, v rozhodovaní sa pracujúcich zohrá preto významnú úlohu finančná sila a transparentnosť.
Na rozhodnutie, či vstúpiť do sporivého piliera, bude mať každý 18 mesiacov. Záväzný výber treba teda urobiť do konca júna roku 2006. Pôjde o nemenné rozhodnutie, cesta späť už neexistuje. Nový systém budem povinný len pre tých, ktorí skončia školu a nájdu si zamestnanie. Správcovská spoločnosť sa bude dať bezplatne meniť raz za rok.
Je pravdepodobné, že niektoré dôchodkové spoločnosti po čase skrachujú, keďže nedosiahnu zákonom stanovený minimálny počet klientov. Sporitelia však o svoje peniaze neprídu a aktíva fondov spravovaných skrachovanou firmou si presunú do konkurenčnej spoločnosti. Na trhu by malo podľa predbežných odhadov niekoľkých odborníkov zostať zhruba päť správcovských spoločností. TOMÁŠ VELECKÝ
Jej zriaďovateľom je švajčiarska poisťovňa Winterthur Life patriaca pod nadnárodný finančný holding Credit Suisse Group. Skupina pôsobí v oblasti správy dôchodkových aktív v mnohých európskych krajinách.
Divízia Winterthur je podľa informácií zverejnených denníkom Financial Times Deutschland na predaj za viac ako päť miliárd eur. Credit Suisse rozoslala "pozvánky na podávanie ponúk" mnohým veľkým poisťovniam a finančným inštitúciám z Európy a USA, pričom niektoré skupiny prejavili záujem.
Jej zriaďovateľom je Prvá stavebná sporiteľňa (PSS). Tá vznikla v roku 1992 ako špecializovaná banka na podporu bývania a výstavby. V súčasnosti má PSS viac než 916-tisíc stavebných sporiteľov.
Samotná PSS nemá medzinárodné skúsenosti so správou dôchodkových účtov, no jej štyria silní majitelia pôsobia v oblasti správy aktív na rakúskom a slovenskom trhu. PSS patrí medzi najväčšie slovenské finančné inštitúcie.
Jeho zriaďovateľom je holandská poisťovacia spoločnosť Aegon Levensverzekering s pobočkou na Slovensku. Koncern Aegon pôsobí na Slovensku len rok, postupne vznikal spájaním niekoľkých poisťovní a má zhruba 160-ročnú tradíciu.
U nás doteraz firma rozvíjala aktivity spojené s poskytovaním životného poistenia. Prostredníctvom investičného životného poistenia je Aegon Levensverzekering aktívny aj v správe investícií. Dôchodkové účty spravuje spoločnosť vo Veľkej Británii a Spojených štátoch.
Jediným zriaďovateľom je Československá obchodná banka so sídlom v Prahe. Skupina ČSOB vyvíja aktivity v bankovníctve, správe aktív, poisťovníctve, lízingu a v oblasti stavebného sporenia. ČSOB na Slovensku spravuje otvorené podielové fondy.
ČSOB patrí do silnej belgickej finančnej skupiny KBC Bank, ktorá dnes spravuje 90 miliárd eur. Skupina KBC má skúsenosti s penzijnými fondmi, ktoré spravujú vklady klientov v dlhodobom horizonte.
Jej zakladateľmi je päť firiem s prevažne slovenským kapitálom. Jedným z jej akcionárov je Vzájomná životná poisťovňa Sympatia, sesterská spoločnosť VSP Tatry. Tá je zmluvným správcom doplnkovej dôchodkovej spoločnosti Tatry - Sympatia.
V oblasti kolektívneho investovania je spomedzi akcionárov Sympatie - Pohody najaktívnejšia Investičná a Dôchodková správcovská spoločnosť. Správe penzijných fondov v zahraničí, konkrétne v Česku, sa spomedzi akcionárov venuje len Prvá slovenská investičná skupina.
Jej zriaďovateľom je Allianz - Slovenská poisťovňa, najväčšia poisťovňa na Slovensku. Má skúsenosti aj so správou otvorených podielových fondov, no nepodniká v správe dôchodkových účtov v zahraničí.
Spoločnosť patrí pod nemecký koncern Allianz Group, jednu z najväčších finančných inštitúcií sveta so 115-ročnou tradíciou. Koncern ku koncu minulého roka spravoval aktíva za viac ako 996 miliárd eur, z toho vyše polovicu pre svojich klientov.
Zriaďovateľom je ING Životná poisťovňa. Finančná skupina ING, ktorú na Slovensku okrem poisťovne tvoria aj ING Doplnková dôchodková poisťovňa a ING Bank, na našom trhu pôsobí od roku 1991. Vo svete ponúka svoje služby 150 rokov. Orientuje sa na životné a dôchodkové poistenie, sporenie, podielové fondy a na bankové služby.
S počtom 2,7 milióna klientov má finančná skupina ING v krajinách V 4 súhrnne najviac klientov v povinných a dobrovoľných dôchodkových fondoch či spoločnostiach.
Zriaďovateľmi sú druhá najväčšia slovenská banka VÚB a Generali Poisťovňa. Obidve tieto inštitúcie disponujú talianskym kapitálom. Za VÚB stojí Intesa Holding International s 96,5-percentným podielom. Zvyšné akcie sú v rukách drobných akcionárov. Generali Poisťovňa je úplne pod kontrolou poisťovacieho koncernu Generali.
VÚB má skúsenosti so správou otvorených podielových fondov. Banca Intesa spravuje aj talianske penzijné fondy.