Peter Pecha (na snímke hore) získal v priebehu ligy najviac bodov pre majstrovskú Dunajplavbu.
FOTO - FRANTIŠEK GRÖBER
Podobný tesný stav bol v histórii samostatnej voľnoštýliarskej ligy iba v prvom ročníku v Snine v roku 1993. Inak boli Bratislavčania vždy výraznejšie bodovo vpredu pred ostatnými kolektívmi.
Druhí Košičania sa netajili ambíciou prerušiť jedenásťročnú sériu Dunajplavby a dvanásty titul získať pre seba. Dali to najavo už na predchádzajúcich dvoch turnajoch v Košiciach a Prievidzi, ktoré vyhrali. Útok na prvenstvo im však nevyšiel. Po individuálnych víťazstvách Romana Kollára (do 60 kg), Inala Dzagurova (do 84 kg), Vadima Tokaeva (do 96 kg) a Petra Pechu (do 120 kg) si Dunajplavba vybojovala titul, dvanásty v rade za sebou od roku 1993.
Popri skúsenejších zápasníkoch olympionikovi Petrovi Pechovi a dlhoročnom reprezentantovi Romanovi Kollárovi zabrali aj dve zahraničné posily Dzagurov a Tokaev, ktoré do Bratislavy prišli z Vladikaukazu, zo zápasníckeho centra, ktoré patrí k najlepším na svete. K zisku 41 bodov na finálovom turnaji, ktoré pomohli Bratislavčanom k titulu, sa zaslúžili ešte Miroslav Ondrejkovič, Lukáš Bachman, Attila Nagy, Peter Nemeš, Miroslav Vojkovič a Boris Barbírek.
Na medailových priečkach z vlaňajška sa nezmenilo nič. Lokomotíva Košice bola druhá a bronzovú priečku obhájil Baník Prievidza.
Aká je budúcnosť zápasenia?
"Pred ligovým záverom boli určité obavy, ako to s ligou bude v budúcnosti. Na turnajoch chýba obecenstvo, niektoré družstvá zápasia s nedostatkom borcov i financií. Ukázalo sa, že nielen v Bratislave a Košiciach rastú zápasnícke talenty. Dobre zvolený je aj turnajový spôsob ligy, ktorý vylyčuje prílišné taktizovanie," hovorí manažér Dunajplavby František Gröber.
Aj tento rok mali družstvá problémy s tým, že najlepší štartovali v zahraničných súťažiach a neboli svojim trénerom k dispozícii v slovenskej lige. S týmto problémom je najviac konfrontovaná práve Dunajplavba, kde je sústredená prevažná časť členov reprezentačného kádra.
"Najvhodnejším riešením by bolo absolvovať celú ligu v prvej polovici roka, v druhom polroku by špička mohla hosťovať vo finančne atraktívnych súťažiach. Ďalší problém vidím v tom, ako postupne nahrádzať najlepších. Naši dorastenci sa stali majstrami Slovenska no v medzinárodnej konfrontácii zaostávajú. Táto skutočnosť neplatí len v zápasení a kompetentní činitelia na ministerstve školstva i vo vedení slovenskej telovýchovy si ju musia čo najskôr uvedomiť. Bolo by treba začať budovať sieť inštitúcií, ktoré vytvoria podmienky pre výkonnostný rast talentovaných športovcov. Podobne ako napríklad v Poľsku či Maďarsku," dodal Gröber.
PROKOP SLOVÁČEK