Kofi Annan má problém so synom aj ropou. FOTO - REUTERS
Generálny tajomník OSN Kofi Annan sa čoraz viac zaplieta do škandálu s programom Ropa za potraviny. Musí tiež vyšetrovať nepríjemné zistenia o sexuálnom zneužívaní v Kongu, ktorého sa dopúšťal personál OSN. Jeho podriadení o ňom aj pre ďalšie kauzy začínajú pochybovať a vplyvné americké médiá píšu, že by mal odstúpiť. To všetko môže zabrzdiť reformu svetovej organizácie, ktorú chce Annan rozbehnúť.
Kojo
Najnovšie Annanovi poškodil jeho syn Kojo. Až do februára tohto roka dostával honoráre od švajčiarskej firmy Cotecna. Tá je zapletená do korupčného škandálu okolo programu Ropa za potraviny.
Vyšetrovatelia z OSN aj komisia amerického Kongresu zistili, že časť peňazí (vraj 21 miliárd dolárov, podľa niektorých zdrojov trikrát viac), ktoré mali ísť na zmiernenie následkov ekonomických sankcií uvalených na Irak, využíval Saddám Husajn na podplácanie firiem, politických strán, súkromných osôb aj lobistických skupín.
To všetko sa dialo pod dohľadom OSN. V zozname 270 podplácaných sú aj traja predstavitelia OSN, medzi nimi aj šéf programu a Annanov osobný priateľ Benon Sevan.
Kojo Annan mal síce vo firme Cotecna na starosti západnú Afriku a s irackým programom vraj nemal nič spoločné. OSN okrem toho tvrdila, že syna generálneho tajomníka prestali Švajčiari platiť už v roku 1998. Keď sa Annan starší dozvedel pravdu, hovoril o sklamaní, ale aj o tom, že jeho syn je dospelý muž s vlastným životom.
Hovorca šéfa OSN Fred Eckhard povedal, že na honorároch mladého Annana nie je nič nezákonné, jeho šéf však priznal, že počínanie jeho syna bude mať vplyv na "vnímanie" OSN. Annan junior si už najal právnika.
Viac za diktátormi ako proti nim
Pre Annanových kritikov, ktorí považujú udalosti sprevádzajúce Ropu za potraviny za najväčší podvod v dejinách organizácie, je to len ďalší dôkaz, že generálny tajomník nezvláda riadenie organizácie.
Najsilnejšie sa ozývajú Američania: otvorene zatiaľ len komentátori. Uznávaný stĺpčekár New York Times William Safire dokonca Annana vyzval na rezignáciu, kým sa celý škandál nevyrieši. Konzervatívny Wall Street Journal zase napísal, že Annan stojí viac za diktátormi ako proti nim.
Američania skutočne nemajú Annana v láske. Pýtajú sa, prečo by mali platiť 22 percent výdavkov organizácie, ktorá považuje vojnu v Iraku za nelegálnu a obchoduje s diktátormi. Zástupca Washingtonu v OSN John Dahnfort však na otázky novinárov, či má Annan stále dôveru Američanov, odmietol odpovedať.
Proti sú aj zamestnanci
Annanovi nedôverujú nie len Američania, ktorých postoje môžu vyplývať aj z toho, že generálny tajomník ich permanentne kritizuje, ale aj vlastní zamestnanci. Na poslednú chvíľu unikol hlasovaniu o dôvere medzi pracovníkmi OSN tým, že sa za neho postavili odboroví šéfovia.
Zamestnanci Annanovi vyčítali zlú personálnu politiku, keď ponechal vo funkcii ľudí obviňovaných zo sexuálneho obťažovania, korupcie či nezabezpečenia sídla OSN v Bagdade.
"Kofi Annan je obklopený korupciou, bandou zločincov, ktorí sú zodpovední za jednu z najhorších vecí 20. storočia," cituje AFP nemenovaného zamestnanca organizácie, ako hovorí o masakroch v Rwande. Jeho kolega uvádza, že Annan o mnohých veciach zrejme ani nevie.
Kofi Annan tvrdí, že v kresle generálneho tajomníka OSN doslúži do konca funkčného obdobia, teda do roku 2006.