Sedemsto stanov na bulvári Kreščatnik sú plné dobrovoľníkov, ktorí mrznú a čakajú na demokraciu.
V ľadovom vetre sa devätnásťročná Aľona hreje pohárikom čaju, ktorý spolu s teplým jedlom zadarmo rozdávajú na niekoľkých miestach. Najčastejšou stravou je kus kurčaťa, ohriaty chlebík alebo rezeň s chlebom. Na altruizmus obyvateľov mestečka si zvykli aj kyjevskí bezdomovci, ktorí sa sem prichádzajú najesť. Nikto ich nevyháňa.
Bulvár Kreščatnik je centrom oranžovej revolúcie. Na dvesto metroch je vztýčených asi sedemsto stanov, zima je taká dotieravá, že spať v nich nie je možné.
"V mestečku žije päťtisíc ľudí, ale striedame sa. Po niekoľkých hodinách sa odchádzame zahriať do niektorej z budov, ktoré sú pre nás otvorené," hovorí mladík z organizácie Pora, ktorý tu robí ochranku.
Mestečko je obohnané provizórnou hradbou z dosák, kusov nábytku a oranžových pások. Ochranka dovnútra pustí len toho, kto je zaregistrovaný. "Musíme za každú cenu udržať pokoj, nesmieme dopustiť, aby niekto vyprovokoval konflikt," hovorí mladík.
Je tu tiež niekoľko stanov s prvou pomocou. "Ľudia prichádzajú s nachladnutím, vážnejšie ochorenie sme však nezaznamenali," hovorí Viktor, študent lekárskej univerzity, ktorý sa dobrovoľne ujal úlohy zdravotníka.
"Dobrovoľne tu pracujú všetci. Vraj za to od Juščenka dostávame peniaze, ale verte, my tu mrzneme za demokraciu," hovorí Viktor.
Ľudia neustále prinášajú jedlo. "Synček, priniesla som jablká," hovorí starenka. Nechýbajú ani pomaranče, symbol juščenkovcov. Uprostred mestečka ich je niekoľko desiatok debničiek a nové stále privážajú.
Miestni sa napätia zbavujú tancom. Z uličných ampliónov znie hudba. "Janukovyč vyhlásil, že sme tu pre hudbu. Keby som chcela živú hudbu, išla by som na koncert alebo na diskotéku," hovorí Naďa z Charkova.
Kameloti v mestečku zadarmo rozdávajú zvláštne vydanie novín. Náklad hlavných denníkov vzrástol, časť nákladu na Majdane, ako miestni volajú Námestie nezávislosti, rozdávajú zadarmo.
Medzitým hlavné kyjevské nádražie pripomína veľký sklad. Priamo pred pokladňami sú vysoké hromady s oblečením, škatule s jedlom, lieky a fľaše s pitnou vodou. Odtiaľ je zásobovaný nielen Kreščatnik, ale i demonštranti pred prezidentskou kanceláriou a úradom vlády.
"Jedlo sem privážajú podnikatelia," hovorí Viktor, jeden z organizátorov provizórneho skladiska. Každú chvíľu k nádražiu prichádzajú autá, z ktorých dobrovoľníci vynášajú škatule s potravinami a liekmi.
Rádio Kyjev postavilo pred magistrátom stan, v ktorom každý môže do mikrofónu vysloviť svoj názor. Vox populi je populárny, pred stanom sa tvoria rady. Každý chce niečo povedať. "Národ, ktorý vyšiel na ulicu, nepustí slobodu. Demokracia zvíťazila, vláda to pochopí a sama odstúpi, chce to len čas," hovorí osemdesiatpäťročný Anatolij. Ľudia mu tlieskajú.
FOTO - REUTERS
Autor: LUBOMÍR GOMBOS, Kyjev pre SME