na Slovensku," povedal Mário Kern z Prezídia Policajného zboru. Podľa neho je však skutočný rozsah nelegálnych činností mnohonásobne vyšší, ako je počet odhalených prípadov.
Vzácne korytnačky, hady a leguány žili v strastiplných podmienkach. Desiatky z nich boli uhynuté alebo umierajúce. "Aj tento prípad potvrdzuje, že Slovensko potrebuje prísne zákony. Nešlo totiž o záľubu, ale o biznis," zdôraznil Marek Brinzík, koordinátor pre vtáčiu kriminalitu SOVS.
Dvestodesať exotických korytnačiek, ôsmich leguánov a dvoch hadov umiestnili do záchytného centra v Bojniciach. V súčasnosti zisťujú ich zdravotný stav. Predbežne je však už teraz zrejmé, že časť z nich je chorá. "O ich ďalšom osude rozhodne súdny proces s ich majiteľom podľa zákona o obchode s ohrozenými druhmi, voľne žijúcimi živočíchmi a rastlinami. Ak by sa nepreukázal ich pôvod a legálnosť dovozu, vzácne zvieratá sa stanú majetkom štátu. V prípade zistenia pôvodu zvieratá pravdepodobne vrátia do domovskej krajiny. Predpokladáme, že pochádzajú z Madagaskaru," povedala pracovníčka vedeckého orgánu CITES Eva Bartošová. (tasr)