Prvých 16 detí utečencov by sa malo do horárne pri Trenčíne presunúť vo februári. V súčasnosti sa deti nachádzajú v utečeneckom tábore v Brezovej pod Bradlom a v detských domovoch po celom Slovensku.
o ľudských právach a základných slobodách.
Obyvateľov Orechového však takáto odpoveď neuspokojila. "Nikto nám nevysvetlil, prečo musia byť utečenci tu," hovorí organizátorka petície Ľubica Samáková. Podľa nej medzi obyvateľmi stále pretrvávajú obavy zo zvýšenej kriminality zo strany utečencov. "Majú tu byť deti do 18 rokov a podľa konvencie im musí byť zaručený voľný pohyb. My bývame od domova necelé dva kilometre, takže sme prví na muške," hovorí.
Obavy Orechovčanov považuje za neopodstatnené aj riaditeľ Úradu práce a sociálnych vecí a rodiny v Trenčíne Branislav Horník. "Ak sa niektoré dieťa rozhodne utiecť, nemôžeme mu v tom zabrániť, objekt bude však oplotený a strážený bezpečnostnou službou," tvrdí. Podľa neho neexistujú žiadne relevantné skúsenosti, že by v oblastiach, kde sú azylové centrá, stúpla kriminalita.
Obyvatelia Orechového, Hrabovky a Dolnej Súče zvažujú, že sa obrátia na súd. "My sa už nemáme ako inak brániť, nikto sa s nami nebavil, jednoducho bolo rozhodnuté bez nás," tvrdí Ľubica Samáková.
Prvých 16 detí by malo do Trenčína prísť vo februári. "Momentálne prebieha rekonštrukcia horárne, kde budú deti umiestnené. Do konca roka by sa k budove mal pristavať aj ďalší objekt pre 38 detí," hovorí Horník. Ministerstvo sociálnych vecí, práce a rodiny vyčlenilo na celý projekt 13 miliónov korún. V prvej etape by v domove pre deti utečencov malo pracovať sedem zamestnancov, postupne by sa ich počet mal rozšíriť až na dvadsať.
MICHAL PIŠKO