"Viac ako polovička tejto pocty však prináleží môjmu americkému kolegovi Davemu Wollmanovi," so zmyslom pre skromnosť i pre spravodlivosť poznamenal Charfreitag senior, rodák z východočeského Žamberku.
Jeho syn skončil v Aténach siedmy, najlepšie z atlétov na troch posledných olympiádach samostatnej éry. Do prvej dvadsiatky vo svojich disciplínach sa vtesnal poltucet z atletickej aténskej jedenástky. "Naznačuje to nástup inej generácie," nádeja sa šéfka slovenskej atletiky Mária Mračnová. Najlepších spolu s ňou dekoroval minister zahraničných vecí Eduard Kukan a podpredseda SOV a šéf aténskej misie Vladimír Miller.
V prvej päťke ocenených za tohtoročné výsledky figuruje ako najstarší chodecký vytrvalec Peter Korčok, čerstvý tridsiatnik. Momentálne však ukrajuje kilometre z tréningovej normy v USA, preto v Banskej Bystrici ocenenie za tretiu priečku zaňho prevzal tréner Juraj Benčík. Kouč (Pavel Slouka) musel zaskočiť aj za martinskú osemstovkárku Luciu Klocovú, v ankete celkove piatu a zároveň prvú v kategórii do 23 rokov - chytila ju viróza.
Zvyšné dve miesta získali vrhačské dvojičky - Mikuláš a Miloslav Konopkovci. Guliar sa po nútenej dvojročnej pauze vrátil desiatym miestom na OH, kladivár si viac ako aténsku štrnástu priečku váži prvý hod za 80 m (81,33).
Na prekvapení roka sa všetci zhodli - postarala sa oň šurianska chodkyňa Zuzana Malíková. Prekonala tucet slovenských rekordov, z ôsmich dvadsiatok šesť zapochodovala pod 1:40. "Hranicu 1:30 ešte asi v budúcom lete neprekonám - až v tom ďalšom," odhadla.
Malíkovú v sobotu dopoludnia vyhlásili za slovenskú chodkyňu 2004 (ďalšie miesta obsadili Gáliková a Blažeková). Rovnaká mužská pocta pripadla Korčokovi (2. Bátovský, 3. Tóth).
(mo)