Do Atén šiel ako zmoknutá sliepka

Meral sem cestu až spoza mora, ale zároveň si želal, aby to mal rýchlo za sebou. "Nemám rád ceremónie," vravel Libor Charfreitag.

Na javisku banskobystrickej Štátnej opery nasadili statnému chlapovi na hlavu olivový venček, posadili ho do vladárskeho kresla medzi dva, sťaby dórske stĺpy a namierili naňho reflektory. Potil sa a ošíval.

Slovenská atletika má staronového kráľa.

Pred olympiádou si pripadal ako kráľ, čo náhle ostal nahý. Nemal fazónu, alebo si aspoň myslel, že ju nemá. V máji doletel z amerického Dallasu letovať do Trnavy s akousi pliagou, ktorá kvárila všetkých v ich Wollmanovej tréningovej skupine. Jeho chytila ako posledného a najtvrdšie. Nie a nie sa jej zbaviť. A želaná forma napriek tvrdej príprave v záverečnom pol druha mesiaci nie a nie prísť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

"Do Atén som cestoval ako zmoknutá sliepka," priznáva. "Nevedel som, na čo si môžem trúfať. Ustavične som sa testoval. Ešte i denne kráčajúc hore schodmi v Olympijskej dedine. Zobúdza sa to vo mne? Nezobúdza?"

V Charfreitagovi sa to napokon prebudilo päť minút pred dvanástou. Po dvoch prešľapoch v poslednom kvalifikačnom pokuse. Dokončil ho so zatvorenými očami. Vo finále to už bol starý Libor. Skončil na siedmom mieste, najlepšom, aké náš atlét dosiahol v olympijskom finále v ére samostatnosti.

"Už tretí rok po sebe sa mi podarilo dostať sa v pravú chvíľu do formy. Ale tentoraz to bolo nechutne dramatické," tvrdí.

Jedným dychom pripomína, že všetku vinu za meškajúcu formu nemôže hádzať na virózu: "Oproti predošlému roku som sa v príprave na olympijskú sezónu niektorým veciam na jeseň a v zime nevenoval toľko, ako predtým. Myslel som si, že nie sú až také dôležité. Ale ukázalo sa, že ide o omyl. V zime som sa síce silovo dostal na úroveň osobných rekordov, no v lete som zoslabol. Uvedomil som si to až šesť týždňov pred olympiádou."

SkryťVypnúť reklamu

Poučenie? Koniec experimentom.

"Moja zimná príprava na poolympijský rok je takmer totožná s prípravou na rok 2003," tvrdí. Zahryzol sa do nej pred vyše mesiacom tam, kde vždy - v Dallase.

Napriek tomu sa líši od všetkých predchádzajúcich. Z amatéra sa totiž stal profesionál.

"Už neštudujem, ani si neprivyrábam ako asistent trénera pri univerzitnom tíme, lebo mužské družstvo zrušili. Prvýkrát nemám okrem tréningu nijaké povinnosti. Tréning sa mi stal zamestnaním."

Na otázku, či sa nenudí, reaguje ráznym krútením hlavy.

"Nudu neznášam. Stále mám čo robiť. Dopoludnia dvíham činky, potom si zájdem domov pripraviť si obed, zahrám si nejakú videohru, pol hodinu si pospím a už treba ísť na štadión. Dni sa krátia aj v Dallase, o pol šiestej nás z kruhu vyháňa tma. Večer som od únavy mŕtvy."

SkryťVypnúť reklamu

Na amerických atletických mítingoch sa nedá veľmi zarobiť. Aj tamojšie esá žijú z príjmov na mítingoch vo svete. Domáce majú len zisky zo sponzorských a reklamných zmlúv. Ku kladivárom sú však macošskí aj organizátori mítingov na starom kontinente.

"Súťaže pre nás vypisujú tak zriedkavo, že je to až zúfalé," durdí sa Charfreitag.

O pár dní sa vracia do Texasu. Prečo a z čoho tam vlastne pol roka žije?

"Trávim tam len toľko, koľko potrebujem. V Dallase je na jeseň a v zime lepšie počasie a navyše tam mám s kým trénovať, kým tu by som musel sám," odvetí. "Môžem si to dovoliť vďaka podpore zo Slovenského olympijského výboru, Centra akademického športu a atletického zväzu. Našťastie, posilňovňu aj vrhačský kruh, v ktorom trénujem, mám zadarmo. Platím za regeneráciu a teraz sa už musím sám postarať aj o obuv či náčinie, ktoré som donedávna dostával od univerzity."

SkryťVypnúť reklamu

Pred Aténami, ako priznáva, sa cítil na tenkom ľade. Po nich nabral sebavedomie. Napriek tomu, že tento rok bol po siedmich rokoch prvý, v ktorom neposunul hranicu svojho osobného rekordu.

"Olympijské finále som prežil bez stresu a tlaku, ten pocit si musím zapamätať a zafixovať. Odteraz by som ho chcel zažívať stále. A dúfam, že táto sezóna bola posledná, v ktorej som sa hoci len o pár centimetrov nezlepšil."

MARIÁN ŠIMO

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 525
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 187
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 701
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 843
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 981
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 716
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 791
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 484
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu