Pred ukrajinskou ambasádou v Moskve časť demonštrantov podporovala premiéra Janukovyča a kričala: "Nech žije ZSSR." FOTO - REUTERS |
Väčšina Rusov by chcela pripojiť východné oblasti Ukrajiny, neoficiálny hovorca prezidenta Putina žiadal použiť proti demonštrantom siluRuskí politici sa priamo zapojili do politického boja na Ukrajine. Niektorí nabádajú Viktora Janukovyča na použitie sily proti opozícii.
Na zjazd predstaviteľov miestnych administratív z juhovýchodných oblastí Ukrajiny, ktorý sa konal včera v Luganskej oblasti, prišiel kandidát na prezidenta Viktor Janukovyč v sprievode moskovského starostu Jurija Lužkova a predstaviteľa ruského veľvyslanectva v Kyjeve Anatolia Korsuna. Účastníci zjazdu skandovali "Rusko, Rusko", ako keby zabudli, na území ktorého štátu sa nachádzajú. Zjazd sa nakoniec uzniesol, že žiadne ďalšie kolo volieb nie je potrebné, pretože pre túto časť krajiny je legitímnym prezidentom Janukovyč. A pokiaľ by sa náhodou stal prezidentom kandidát opozície Viktor Juščenko, východné oblasti chcú vyhlásiť vznik Juhovýchodnej republiky s hlavným mestom Charkovom a prezidentom Janukovyčom.
Moskovský starosta podľahol emóciám a za všeobecného jasotu vyhlásil: "Dám si dolu dokonca aj svoju typickú šiltovku, aby som sa podobal Janukovyčovi". Príklad Lužkova chce nasledovať aj ruský nacionalista Vladimír Žirinovskij, ktorý vraj podnikne na podporu "nového ukrajinského prezidenta" turné po Ukrajine. Podobne sa do ukrajinskej krízy zapojil včera aj predseda ruskej Dumy a šéf prokremeľskej strany Jednotné Rusko Boris Gryzlov. Podľa neho nie je nutné pochybovať o tom, kto je prezidentom Ukrajiny. "Víťazstvo Janukovyča uznala predsa ústredná volebná komisia," povedal Gryzlov.
Rusko sa, podobne ako Ukrajina, rozdelilo na dva tábory. Symbolickým bol míting pred ukrajinským veľvyslanectvom v Moskve, kde sa stretli demokrati a komunisti. Prví volali po nových prezidentských voľbách, druhí skandovali: "Nech žije ZSSR." Ozval sa aj exprezident ZSSR Michail Gorbačov - kritizoval rozhodnutie ukrajinského parlamentu o zrušení volieb. Podľa neho to je "neprípustný nátlak na Najvyšší súd", ktorý má dnes rozhodnúť o legitímnosti volieb.
Väčšina oficiálnych médií sympatizuje s Janukovyčom. Slávny televízny komentátor Michail Leontev ako jeden z prvých otvorene hovorí o možnosti pripojenia niektorých ukrajinských oblastí k Rusku, čo by sa zrejme stalo v prípade, ak by východ krajiny absolútne ekonomicky závislý od Moskvy vyhlásil autonómiu. Šéf Fondu efektívnej politiky Gleb Pavlovskij, o ktorom sa hovorí, že vyjadruje názory Putina vo chvíli, keď si to hlava štátu nemôže dovoliť, dokonca vyzval Janukovyča na použitie sily proti demonštrantom. "Dokáže sa novozvolený prezident postaviť opozícii? Zatiaľ je slabý...," povedal Pavlovskij.
Opačné názory sú v Rusku v menšine. Historik a politológ Leonid Radzichovskij pokladá za vinníka krízy Moskvu. Tvrdí, že pokiaľ v nových voľbách zvíťazil Juščenko, Ukrajina sa vďaka tlaku Ruska rozpadne. Donbass, Krym, Odessa a Luganská oblasť by mohli nasledovať príklad Abcházska. To je síce oficiálne súčasťou Gruzínska, ale v skutočnosti väčšina jeho obyvateľov dostala ruské pasy.
Autor: agentúra Epicentrum pre SME