Stanové mestečko v centre Kyjeva urobilo na Michala Kováča dojem. FOTO - REUTERS
Bývalý prezident MICHAL KOVÁČ v sobotu večer vystúpil na mítingu na Námestí nezávislosti, kde predniesol pred stúpencami Viktora Juščenka prejav. Prehliadol si tiež stany demonštrantov. "Nie sú tam žiadni výtržníci. Je to obdivuhodná demonštrácia vôle Ukrajincov po spravodlivej spoločnosti," ocenila bývalá hlava štátu správanie demonštrantov v Kyjeve.
Prečo ste prišli na Ukrajinu?
"Naše ministerstvo zahraničných vecí a vláda sa zaujímajú o situáciu na Ukrajine, sú znepokojení stavom po prezidentských voľbách a oceňujú úsilie ukrajinského ľudu. Obrátili sa na mňa, aby som tlmočil pozdrav našich činiteľov i občanov, vyslovil Ukrajincom uznanie za pokojné riešenie a vyzval ich na politický dialóg."
Eufória na uliciach je veľká. Dá sa to prirovnať k situácii na Slovensku v roku 1998?
"V niečom áno. Ani my sme celkom neverili, keď sa organizovali voľby v 1998 a vládol Mečiar, že budú slobodné, transparentné, bez pokusov ich zmanipulovať. Naše obavy sa ukázali ako nie celkom opodstatnené. Precenili sme sily a schopnosti Mečiara aj HZDS. Po jeho porážke sa začalo obdobie, keď sme si uvedomili, že treba veľa urobiť, aby sa zmenila atmosféra v spoločnosti."
Môže Slovensko na vládnej alebo mimovládnej úrovni svojimi skúsenosťami pomôcť Ukrajine?
"Áno, ale chce to pokojnú atmosféru a dialóg. Viem si predstaviť, že ak by sa výsledky prezidentských volieb skončili tak, že by sa Juščenko ujal funkcie, určite by sa zaujímal o skúsenosti na Slovensku a naša vláda by mala záujem, aby vytvorila podmienky na ich hlbšie štúdium."
Ako sa podľa vás politická kríza skončí?
"To si netrúfam povedať, dá sa len uvažovať, že sú hranice ľudského entuziazmu a pomaly všetko môže vyprchať, takže určite to ďalšie dva týždne nepotrvá. Juščenko aj ďalší si uvedomujú, že niet inej cesty, ako začať dialóg, hoci niektorí jeho stúpenci mu zazlievajú, že rokuje s ľuďmi, čo sa pošpinili porušovaním zákonov. Jedna z ciest by mohla byť dohoda o nových voľbách za normálnych podmienok. Rokovať je lepšie než sa pokúšať nelegitímnym spôsobom získať moc a zabudnúť na to, že jedna časť Ukrajincov by bola presvedčená, že boli oklamaní, podvedení."
Autor: LUBOMÍR GOMBOS, Kyjev