Dravý kajman je zvyknutý na pestovanie a maznanie. FOTO - AUTORKA
Univerzitnému viváriu ho darovala chovateľka z Banskej Bystrice. Kúpila ho v špecializovanom obchode aj s papiermi o pôvode a venovala sa mu odmala. V noci býval v akváriu a cez deň sa plazil po dome i v záhrade. Kajman rástol a akvárium mu začalo byť tesné.
Vedúci vivária Jaroslav Pokorádi neveril vlastným očiam, keď ho chovateľka doniesla na rukách. Skrotenej divej šelme však začal o chvíľu dôverovať aj on.
"Vo viváriu boli predtým štyri nájdené alebo zhabané kajmany, ktoré od nás poputovali do bojnickej zoologickej záhrady. Ten posledný lámal jednu kovovú tyč ohrady za druhou. Pracujem s exotickými zvieratami pätnásť rokov a viem, ako s nimi treba zaobchádzať. Keď sa kajmanovi niečo nepáči, zvykne syčať, ťahať chvostom a na výstrahu otvárať zubatú papuľu. Pri nesprávnej manipulácii na človeka aj zaútočí. Môže pohryznúť či dokonca odtrhnúť ruku alebo pomliaždiť kosti," pripomína Jaroslav Pokorádi.
Nový prírastok je úplne pokojný. Mierumilovne sa správa na súši, ako aj v priestrannom bazéne. Pracovníci vivária ho pestujú aspoň pol hodiny denne. Chcú mu nájsť partnera opačného pohlavia, ktoré najprv musia zistiť röntgenom.
Skrotený kajman pochádza z voľnej prírody, no je málo pravdepodobné, že by sa do nej mohol vrátiť. Ťažko si to predstaviť u plaza, ktorý je zvyknutý na kuracie porcie a ľudský dotyk. Pravdepodobne sa stane maskotom univerzitného vivária, v ktorom je 22 druhov vyše 60 plazov.
JANA BEŇOVÁ