BRUSEL - Hoci Slovensko má nižšiu sadzbu podnikových daní, daňové zaťaženie firiem je často vyššie ako v krajinách, ktoré nízke dane kritizujú. Povedal to slovenský minister financií Ivan Mikloš pre bruselský týždenník European Voice. Reagoval tak na kritiku niektorých krajín Európskej únie, najmä Nemecka a Francúzska.
"Úroveň zdanenia nemožno merať len výškou sadzieb. Slovensko má niekedy síce nižšiu sadzbu, ale širší daňový základ, takže skutočné zaťaženie je ako v krajinách, v ktorých je sadzba na úrovni 25 či 30 percent," vysvetlil Mikloš. Najefektívnejším spôsobom porovnávania daňového zaťaženia je podľa neho podiel príjmov z podnikových daní na hrubom domácom produkte.
"V tomto prípade má Slovensko vyššie daňové zaťaženie ako Nemecko. Náš príjem z podnikových daní je teraz 2,2 percenta hrubého domáceho produktu, v prípade Nemecka to bolo v roku 2002 podľa údajov Medzinárodného menového fondu 0,7 percenta," povedal slovenský minister financií.
Spolu s estónskym a poľským ministrom označujú v článku European Voice celú diskusiu o nízkych daniach v nových členských krajinách, ktoré kritizujú najmä Nemecko a Francúzsko, za príliš zjednodušenú.
Tieto krajiny by sa mali v prvom rade pozrieť na svoje domáce problémy a hľadať riešenia, ako pomôcť svojim stagnujúcim ekonomikám, usúdil estónsky minister Taavi Veskimägi. Tiež poukázal na to, že Estónsko má síce nižšie nominálne daňové sadzby, ale v skutočnosti je daň vyššia, pretože pri jej výpočte existuje oveľa menej výnimiek ako napríklad v Nemecku.
(tasr)