Matica vo svojom Memorande, ktoré piajala na rokovaní hovorí, že štátne orgány odsúvajú Maticu slovenskú zo spoločenského i mediálneho života a jej pozícia sa naďalej oslabuje. Národnú identitu podľa jej predstaviteľov odsúva na okraj "bezbrehá liberalizácia Slovenska". Matičiari nie sú ochotní v demokratickom systéme podliehať praktikám štátneho dirigizmu a "signály "o novom legislatívnom poštátnení Matice slovenskej odmietajú. Majú vlastnú predstavu o jej ďalšom spoločenskom a vedeckom postavení, a tú predložia slovenskej vláde a parlamentu.
Matica nie je spokojná ani so štátnou koncepciou starostlivosti o zahraničných Slovákoch. Žiada preto tripartitnú spoluprácu, na ktorej by sa podieľala Matica, Svetové združenie Slovákov v zahraničí a štát. "Žiadame odstrániť byrokratické bariéry voči nim a ponižujúce vízové praktiky medzi Slovenskom a Slovákmi v Srbsku a Čiernej Hore a na Ukrajine," dodávajú matičiari.
K hlavným cieľom na najbližšie obdobie zaradil staronový predseda nápravu krívd, ktoré podľa neho spôsobil Matici takzvaný knižničný zákon z roku 2000. Ten priniesol odčlenenie Slovenskej národnej knižnice pod ministerstvo kultúry a odobral jej aj majetok. (sita, tasr)