Šéfka odborov Goliášová a riaditeľ Rybníček na jednom z prvých stretnutí.
aj k chráneným osobným a mzdovým údajom.
Všetky činnosti, ktoré plnil odbor polygrafických služieb, sa po novom zabezpečujú externe, aj keď televízia má na to vybavenie za niekoľko miliónov.
Nadbytočným zamestnancom prekáža, že STV im neponúkla žiadne iné miesto, aj keď naďalej prijíma nových ľudí.
Väčšina zamestnancov uzatvára pracovný pomer opakovane na dobu určitú. "Je to štandardné a racionálne manažérske opatrenie. Zmluvy na dobu určitú majú aj všetci členovia manažmentu STV," hovorí Branislav Zahradník z vedenia televízie. Podľa neho nikoho nenútia také zmluvy podpisovať. Zmeny sa podľa neho dojednávajú aj preto, že spravidla sa mení aj pracovná náplň a ostatné povinnosti a podmienky.
Šéfka odborov Gabriela Goliašová mnohé termínované zmluvy pozná, hoci je v nich klauzula, že zamestnanci o nich nemôžu hovoriť. Podľa nej ani v jednom prípade nešlo o zmenu pracovnej náplne, často ostala i pôvodná výška mzdy. "Väčšinou išlo o výšku sľúbenej odmeny." V nejednom prípade však nebola pracovníkovi termínovaná zmluva predĺžená, respektíve prisľúbené zvýšené odmeny mu neboli priznané.
Personálnu politiku STV má prakticky v rukách štatutár Marcel Para. Väčšinou určuje všetky podmienky zmluvy a priznáva aj odmeny či príplatky. V STV nie je jednotná mzdová politika a vypracovať podklady pre mzdy je natoľko komplikované, že v posledných mesiacoch výplaty niekoľko dní meškali.
Manažment aj po roku všetkým zamestnancom schvaľuje dovolenku, vedúci pracovníci majú teda len obmedzené právomoci. Mnohé činnosti prešli po roku 2003 do externého prostredia, pričom však nie je isté, či náklady na výrobu nie sú väčšie, ako keby ich vykonávala sama STV.
Kým osobné náklady boli za tri kvartály roku 2004 plnené len asi na 82 percent, náklady na honoráre a platby za šírenie diel predstavujú viac ako 40 miliónov, z čoho len 340-tisíc išlo interným zamestnancom.
Odbory tvrdia, že mnohým bežným zamestnancom sa znížili mzdy. Priemerná mzda v STV však stúpla, na čom sa zrejme podieľajú najmä manažérske a individuálne platy. Priemerná mzda za tento rok je 24 622 korún, kým za bývalého vedenia v prvom polroku 2002 bola 17 495 korún.
(zu)