Bratislava 12. decembra (TASR) - Minister školstva Milan Ftáčnik predstavil dnes poslancom návrh nového zákona o vysokých školách. Vláda ho prijala 31. októbra, predtým sa však o ňom dlho diskutovalo v akademickej obci aj politických kruhoch. Jednou zo závažných zmien je návrh, aby sa za externé štúdium na vysokých školách platilo. "Vláda toto schválila väčšinovým rozhodnutím. Predpokladám, že o tejto téme sa rozvinie bohatá diskusia," povedal poslancom Ftáčnik.
Spomínaný pozmeňujúci návrh o platení za externé vysokoškolské štúdium podal vicepremiér Ivan Mikloš. Nehlasovali zaň ministri za SDĽ, ktorej poslanci podajú v druhom čítaní pozmeňujúci návrh. Chcú ním naďalej zabezpečiť rovnosť šancí a bezplatnosť externej formy štúdia. Predseda Národnej rady SR Jozef Migaš (SDĽ) pre TASR uviedol, že jedine bezplatné vysokoškolské vzdelanie vo všetkých formách je totiž najlepšou investíciou Slovenska do svojej budúcnosti i s ohľadom na jeho smerovanie do vyspelej Európy. Podľa názoru Migaša platenie za vysoké školy je v rozpore s programovým vyhlásením vlády.
Hnutie za demokratické Slovensko podporí návrh zákona o vysokých školách len za predpokladu, že dôjde k zmene niektorých jeho ustanovení. Pripomienky má hnutie najmä k spoplatneniu externého štúdia, k povinnému odchodu pedagógov do dôchodku vo veku 65 rokov a za nedostatočne objasnené považuje kompetencie fakúlt.
Spoplatnenie externého vysokoškolského štúdia pomôže podľa Slovenskej rektorskej konferencie uzákoniť vyberanie poplatkov, ktoré sa nateraz deje na hranici zákona. SRK takéto riešenie navrhovala, pričom vychádzala zo súčasného stavu, keď sa táto forma štúdia spoplatňuje prostredníctvom externých inštitúcií, ako sú nadácie či spoločnosti s ručením obmedzením, uviedol pre TASR prezident SRK Milan Dado. Zároveň odmietol návrh, aby o výške poplatku rozhodovala vláda po schválení zákona v parlamente. Navrhuje, aby o výške poplatku za štúdium rozhodla samotná vysoká škola.
Mládežnícke organizácie spolupracujúce s jednotlivými politickými stranami rozlične reagovali na prijatie návrhu vysokoškolského zákona vládou, ktorá rozhodla o spoplatnení externého štúdia. Podľa Združenia mládeže SDKÚ - Nová generácia zákon pomôže rozvoju vzdelanosti a zlepší podmienky pre študentov i pedagógov. Zavedením poplatkov za externé vysokoškolské štúdium bude podľa predsedu združenia Martin Urmaniča "konečne regulovaný výber školného. Občianskodemokratická mládež vyslovila ľútosť nad tým, že nebude čiastočne spoplatnené aj denné štúdium. "Takéto čiastočné spoplatnenie by umožnilo viacerým ľuďom študovať na vysokých školách a skvalitnilo by samotné vysoké školstvo na Slovensku," povedal pre TASR predseda ODM Miroslav Lopata. Mladí ľavičiari sa domnievajú, že vláda prijatím návrhu vysokoškolského zákona jasne deklarovala, že vzdelanie nepovažuje za svoju prioritu. Mladá demokratická ľavica vyjadrila ostrý protest proti spoplatneniu externého štúdia.