Zimná odroda jablone Rubinola. FOTO - JÁN PAVLOVKIN
rán.
Napáda konáre a kmene, ktorých kôra je poranená mrazmi, krupobitím, vetrom, chorobami, vlnačkou krvavou či kultivačným náradím. Najviac infekcií však preniká cez čerstvé jazvy po listových stopkách, pri opadnutí listov na jeseň, za vlhkého daždivého počasia. Spóry patogéna (askospóry, konídie) zanáša vietor do rán, kde klíčia a začína sa parazitácia. V mieste infekcie a v okolí púčikov sa kôra zafarbuje do hnedočervena, mierne sa vnoruje a vysychá. Na rozhraní medzi zdravou a infikovanou kôrou vzniká trhlina, ktorá sa rozširuje a obnovuje. Výsledkom toho je rakovinová rana alebo nádor. Kôra na nádore je zvráskavená a popráskaná. Podľa postupu nákazy a tvorby hojivého pletiva - kalusu, vzniká pri opakovanej nákaze uzavretá rakovina a ak kalus ranu nepokryl, ide o otvorenú rakovinu. Na ich okraji sa vytvárajú bledožlté okrúhle vankúšiky, lôžkovité útvary patogéna - tzv. sporodochie, z ktorých sa odškrcujú konídie - Cylindrocarpon mali.
Medzi popraskanou kôrou pozorujeme na jeseň a na jar tehlovočervené guľôčky podobné zimným vajíčkam roztoča ovocného. Na ich povrchu sa tvoria bradavicovité peritécie s dvojbunkovými askospórami, ktoré zabezpečujú jesenné infekcie. Postihnutý strom pomalšie rastie, pretože na tvorbu nádorov spotrebuje veľa zásobných látok. Konáre nad miestom nádoru usychajú a odumierajú. Ak ide o nádor na kmeni, odumiera celý strom.
Chorobu podporuje nevhodné stanovište, chladné daždivé počasie, nedostatočná ochrana, vysoká hladina spodnej vody, nevyvážená výživa s nadbytkom dusíka a všetky činitele podporujúce silný rast. Významnú úlohu hrá odrodová odolnosť. K najnáchylnejším odrodám patria Elstar, Gala, Gloster, James Grieve, Mac Intosh, Melrose, Coxova, Rubín, Spartan, Šampion či Topaz. K odolnejším Golden Delicious, Idared, Rubinola či Zvonkové.
Infekciou plodov jabĺk vyvoláva huba N. galligena nektriovú hnilobu. Prejavuje sa tmavohnedými škvrnami v oblasti stopky a kalicha, pričom vyvoláva hnilobu plodov. N. galligena je súčasťou komplexu patogénov chorôb kôry a dreva (rody Pezicula, Diaporthe, Cytospora, Chondrostereum, baktérie Pseudomonas syringae a iné), čo sťažuje diagnostiku a ochranu.
Základom ochrany je výber vhodného stanovišťa a voľba odrôd tolerantných proti rakovine. Silne napadnuté konáre treba odrezať a spáliť. Rakovinové miesta sa musia na hladko vyrezať a rezné plochy zatrieť latexovou farbou s prísadou fungicídu (Bayleton, Baycor, Merpan - l lyžica na l kg pasty). V oblastiach so silným výskytom rakoviny sa jablone po skončení opadávania listov ošetria vysokým množstvom meďnatých fungicídov.
Ing. JOZEF MOLNÁR, CSc.