Neustávajúce sneženie stúpencov demokratického prezidentského kandidáta Juščenka (vpravo) neodradilo. Kyjevský bulvár Chreščatyk sa premenil na nespiace mesto a ani vrtochy počasia to nezmenili. Juščenko vie, ako osloviť masy - keď jeho tvár zrazu zmenila výraz fešáka na obraz zničeného, chorého človeka, u ľudí vôbec nestratil, naopak, začali ho ešte viac podporovať. FOTO - TASR/AFP
"Kučmu het, Kučmu het. Juščenko náš prezident," buráca státisícový dav. Ľudia nasadzujú svoje hlasivky, odkedy sa minulý týždeň v nedeľu zatvorili všetky volebné miestnosti na Ukrajine. Neprestali skandovať ani ďalšie ráno. Ani keď predseda Ústrednej volebnej komisie vyhlásil, že po sčítaní takmer všetkých hlasov vyhral proruský premiér Viktor Janukovyč. Ukrajinci začali bojovať o spravodlivý výsledok volieb. Nezastavil ich mráz, sneh ani únava. Začala sa oranžová revolúcia. V Kyjeve ju volajú aj pomarančová.
"Na víkend som išiel domov na Zakarpatskú Ukrajinu," rozpráva tridsaťročný stavbár Ivan Cifra z Užhorodu. "Volil som Juščenka, väčšina Ukrajincov ho volila, nedáme sa oklamať Ústrednou volebnou komisiou." Do hlavného mesta, kde pracuje, sa vrátil v pondelok. Do práce však nešiel. Podobne ako desaťtisíce ďalších sa ponáhľal na Námestie nezávislosti v srdci Kyjeva a oranžovej revolúcie.
Každý je na Chreščatyku
Hlavný kyjevský bulvár býva cez víkend neprejazdný. Z rušnej ulice sa vtedy stáva monumentálna pešia zóna obklopená historickými budovami. Cez týždeň tam autá môžu. Nie však teraz.
V pondelok sa automobily cez bulvár nedostali, plný ľudí bol aj druhý a tretí deň. Z Chreščatyku sa stalo miesto revolúcie. Aktivisti z hnutia Pora tam postavili stanové mestečko.
"Je tu poriadna zima," hovorí Jurij, jeden z aktivistov, ktorí sa starajú o to, aby život v mestečku fungoval. Zisťuje, či už prišlo nejaké jedlo, či je uvarený čaj, dáva pozor na provokatérov, ktorí sa raz za čas objavia.
"Máme tu stodvadsaťpäť stanov. Studené počasie naše nadšenie nezlomí. Tentoraz už nesmieme dopustiť, aby kučmizmus vyhral." Pri stanovom mestečku pristavili aj niekoľko autobusov, aby v nich mohli protestujúci, ktorí dorazili z iných kútov krajiny, prespať.
Tak, Juščenko!
Na námestí sú stále státisíce ľudí. Keď sa na tribúne zjaví opozičný kandidát na prezidenta Viktor Juščenko, dav vybuchne do obrovského revu. Z reproduktorov zaznie jeho volebná hymna. Ľudia mávajú rukami, skandujú, usmievajú sa.
"Prišiel náš prezident," rozpráva Julia. "Chodí sem aj môj šéf a celé vedenie firmy," odpovedá na otázku, či nemá problémy v práci.
"Každý, kto môže, je na nohách," rozpráva zase Nikolaj z Univerzity Tarasa Ševčenka, "doma by sme revolúciu neurobili." Vedenie najväčšej ukrajinskej univerzity sa podľa neho zachovalo rozpačito, ale študenti im dali odpoveď. "Jednoducho sme neprišli do učební."
Aby ľuďom na námestí nebolo dlho, prichádzajú na tribúnu politici alebo umelci. Z Las Vegas dorazil priamo na Chreščatyk aj Vladimír Kličko. Svetoznámy boxer prišiel podporiť oranžového prezidenta.
Príde demokracia?
S pribúdajúcimi dňami sa tlak na režim zväčšuje. Ukrajina má troch prezidentov, jedného odchádzajúceho, druhého zvoleného na základe sfalšovaných volieb a tretieho bojujúceho o spravodlivý koniec takých dramatických volieb a o koniec Kučmovho režimu.
Ľudia začínajú protestovať paralelne na viacerých miestach. K Juščenkovi sa každým dňom pridávajú ďalšie inšitúcie. Novinári ukrajinskej štátnej televízie už nechcú ignorovať hlas ulice, ktorý neoslabol ani po niekoľkých dňoch, a vyhlásili štrajk.
Keď masa ľudí začala pochodovať k parlamentu popri socialistickej budove Ústrednej volebnej komisie, celé mesto zaplnila oranžová farba. Tlak ustavične skandujúcich ľudí s oranžovými stužkami, vlajkami či šálmi pocítili poslanci, zamestnanci komisie aj prezidentskej kancelárie.
"Vyzerá to dobre," myslí si Cifra z Užhorodu. "Bandu het, polícia s nami," kričia desaťtisíce ľudí. Ivan Cifra vyliezol na plot pri prezidentskom paláci. Sledoval, ako kordón ťažkoodencov urobil cestičku pre vždy elegantnú opozičnú političku Júliu Tymošenkovú.
Spolu s ďalšími poslancami začala rokovať s prezidentom Kučmom. Začali sa zákulisné rokovania. Časť policajtov to jednoducho vzdala a odišla. "Nemyslím si, že Juščenko je dokonalý," hovorí Ivan Cifra, "Všetci sú zlodeji, akurát nám môže priniesť demokraciu. Ako hovorí Churchill, nič lepšie sme zatiaľ nevymysleli."
Stúpenci ukrajinského opozičného lídra Viktora Juščenka postavili na Chreščatyku 125 stanov. Pre cezpoľných, ktorí v centre Kyjeva potrebovali prespať, pristavili aj autobusy. Hoci to na snímke vyzerá ako idylka z rozprávky o Mrázikovi, vydržať dni a noci v snehu a mraze nebolo ľahké. Ľudí však hrialo odhodlanie priviesť Ukrajinu k demokracii. FOTO - TASR/AFP
Prezidentský palác v Kyjeve chránili zástupy ťažkoodencov. Hoci bola atmosféra mimoriadne napätá, demonštranti sa s nimi rozprávali, kričali "polícia na našej strane" a za ich štíty zastrkovali červené ruže. FOTO - TASR/AFP
Celý Kyjev sa premenil na oranžové mesto, Juščenkovu pomarančovú farbu vyznávala aj táto múdra sova. FOTO - AUTOR
Autor: MIREK TÓDA, Kyjev