Obdobie medzi Martinom a Katarínou považujú odborníci pre medvedí zimný spánok za kľúčové. V tom čase si zvyknú líhať a v medveďom polospánku strávia dlhé týždne. Nešťastná tatranská víchrica prišla práve v tomto období a tatranské medvede s najväčšou pravdepodobnosťou o svoj spánok prídu.
Miroslav Saniga z Ústavu ekológie lesa SAV v Starých Horách hovorí, že stres, ktorý zvieratá v Tatrách prežili, bol prisilný aj pre také mohutné a zdanlivo silné zviera, ako je medveď. Saniga správanie medveďov dôverne pozná a vie, že medveď sa dokáže víchrice a vyčíňania počasia poriadne naľakať. Ak cez zimu nespí, môže to ovplyvniť jeho správanie. Prekonať stres mu zrejme potrvá mesiace.
"Predpokladám, že takéto medvede vôbec v zime nezaľahnú. Budú sa potulovať a keďže v prírode nenájdu potravu, zrejme ich bude pri kontajneroch viac ako v bežných rokoch," hovorí. K typickým kontajnerovým medveďom, s ktorými už majú v Tatrách svoje skúsenosti, tak môžu pribudnúť aj jedince, ktoré doteraz tento spôsob obživy nevyhľadávali. Potravy však bude málo a ak bude medveď chcieť prežiť, zrejme nebude mať inú možnosť.
Odhaduje sa, že na území TANAP-u žije približne 50 medveďov. Koľko z nich vyčíňanie počasia prežilo, nie je zatiaľ známe. Škody na tatranskej zveri sa budú upresňovať až s tým, ako sa bude kalamita likvidovať. Saniga však predpokladá, že straty mohli byť pomerne veľké: "Víchrica prišla veľmi rýchlo a hoci zvieratá takéto zmeny tušia, mnohé zrejme nestihli ujsť." V tomto prípade asi nepomohla ani zvieracia intuícia.
Zvieratá, ktoré prežili, to môžu mať ťažké. Niektoré sú zrejme zranené a prišli o prirodzené prostredie. Hory sú doslova zahádzané napadanými stromami a pre zvieratá bude problémom sa v tomto teréne pohybovať. Veľká časť tatranskej zveri sa zrejme presunie do lokalít blízko Tatier. Nemal by s tým byť väčší problém, lebo príroda sa podľa odborníkov dokáže vyrovnať s takouto záťažou sama.
Tatranská fauna a flóra prejdú výraznými zmenami. Fakt, že tu žilo osem druhov obojživelníkov či 115 druhov vtáctva, je asi už minulosťou. Ako dopadli vzácne zvieratá v alpínskom a subalpínskom pásme, tiež ešte nie je jasné. Výhodou pre ne by mohlo byť, že v tomto pásme už nie je veľký počet vyšších stromov, ktoré by vietor vyvracal. Či to je tak, ukážu najbližšie dni.
(eta)