Support Lesbiens v lunetickej póze: Kryštof Michal v strede, Hynek Toman druhý zľava.
Kríza stredného veku. Tento problém rieši aj česká skupina Support Lesbiens, ktorá prednedávnom vydala nový album Midlife. "Vedeli sme, že sa nás na to ľudia budú pýtať," hovorí spevák skupiny Kryštof Michal spolu s gitaristom Hynkom Tomanom, ktorí prišli do Bratislavy propagovať v poradí už piatu platňu.
"Pôvodne sa album mal volať Midlife Express, ale nakoniec z názvu vypadlo druhé slovo. Cítime, že sme okrajovo vstúpili do tejto etapy, a cítime, že už sme tam. Zatiaľ si užívame, o čom svedčí aj pestrofarebný obal albumu. Stredný život je skutočne farebný. Keď sme mali osemnásť, tak bol život čierno-biely," vysvetľuje Michal.
Support Lesbiens boli v prvej polovici 90. rokov najväčšou nádejou českého rocku. Zviezli sa na vlne vtedajších crossoverových skupín, ktoré miešali tvrdé rockové štýly s rapom alebo funkom. Výsledkom bola pulzujúca hudba po vzore hviezd Red Hot Chili Peppers, Faith Mo More alebo Pearl Jam.
Suporti, ako ich prezývajú české médiá, mali zároveň veľkú devízu v spevákovi, ktorý bezchybne zvládal anglický jazyk, ale aj skvele spieval. V roku 1993 im vyšiel debutový album So What?, o rok neskôr vydali Medicine Man. Skupinu nakoniec rozleptali vzťahy medzi členmi, hovorilo sa aj o osobných problémoch speváka Kryštofa Michala so zakázanými látkami.
Keď im firma v roku 1996 odmietla vydať pripravovaný tretí album s jemnejšími pesničkami, ktoré mali bližšie k popu ako k predchádzajúcemu tvrdému materiálu, rozpadli sa. "Kedysi sme boli tvrdá skupina, ale dnes sa až tak vážne neberieme. Uvedomili sme si, že sme nevyrástli v gete na predmestí New Yorku. To však neznamená, že sme po uši v pope. Myslím si, že v našej hudbe tvrdé korene zostali," tvrdí Kryštof Michal o radikálnej zmene vo zvuku skupiny, ktorá sa na prekvapenie mnohých vrátila v roku 2000 s uhladeným poprockovým albumom Regenaration, po ktorom nasledoval českými "grammy" ovenčený Tune Da Radio (2002).
Kryštof a Hynek sú jediní pôvodní členovia skupiny, ktorí prežili stále personálne zemetrasenia vnútri skupiny. Naposledy sa pred rokom museli rozísť s jedným z kľúčových členov kapely - všestranným hudobníkom a producentom Yardom Helešicom.
Album Midlife, plynule nadväzujúci na predchádzajúce dva "dospelé" albumy, je dôkazom, že Helešicov odchod skupinou neotriasol. Prvý singel z albumu - Cliché - je na druhom mieste jednej z hlavných českých hitparád.
Support Lesbiens sú jednou z mála českých skupín, ktorá spieva po anglicky a presadila sa v konkurencii zahraničných interpretov v českom rozhlasovom éteri.
"Po dvanástich rokoch sme sa konečne dopracovali do pozície, keď už ľudia neriešia, prečo spievame po anglicky," hovorí s úľavou Kryštof Michal. "V tom jazyku som začal tvoriť absolútne spontánne v čase vzniku skupiny. Angličtine sme zostali verní, aj keď na nás mnohí tlačili, aby sme spievali po česky. Jediné, čo sme v skupine riešili, bolo, či nás hudba baví, alebo už nie."
Suporti sa ohliadajú aj smerom na Západ, ale na šancu presadiť sa v zahraničí pozerajú skôr s rezervou. "Na to, aby sa skupina presadila vo svete, musí mať dokonale zvládnutú angličtinu. Ak to tak nie je, tak musí využiť svoje nedostatky, ako napríklad francúzske skupiny, ktoré spievajú so silným akcentom. Potom to má vtip. Ak sa niekto snaží spievať po anglicky, a nevie to, tak je to veľký problém a znie to smiešne," vysvetľuje Kryštof Michal, ktorého sa vraj cudzinci často pýtajú, či je z Nového Zélandu.
FOTO - SONY MUSIC BONTON