Washington 11. decembra (TASR) - Existenciu syndrómu vojny v Perzskom zálive podľa správ médií uznala aj americká vláda, ktorá pripustila, že veteráni konfliktu z rokov 1990-91 majú zvýšené riziko ochorenia na smrteľnú neurologickú chorobu.
Vojenský personál slúžiaci na Strednom východe počas vojny v Perzskom zálive až dvakrát častejšie ako iní veteráni trpí na Lou Gehrigovu chorobu, uvádza spoločná štúdia ministerstva obrany a ministerstva pre záležitosti veteránov.
Minister pre záležitosti veteránov Anthony Principi však vyhlásil, že štúdia sa zakladá na "predbežných" výsledkoch. Aj napriek tomu začne jeho ministerstvo vydávať ďalšie zvýhodnenia a kompenzácie veteránom trpiacim amyotropickou laterálnou sklerózou (ALS), ako aj rodinám obetí tejto choroby.
"Výsledky ukázali, že riziká modernej vojny sú horšie ako guľky a rany po šabliach. Musíme si to uvedomiť a konať podľa toho," povedal minister.
Asi polovica zo 40 amerických veteránov, ktorým diagnostikovali ALS, už chorobe podľahla. Pri tomto ochorení postupne odumierajú nervové bunky ovládajúce svaly. Správy hovoria o tom, že ALS zaradia k chorobám "súvisiacim s výkonom služby" vo vojne v Perzskom zálive.
Veteráni celé roky bojovali za to, aby úrady uznali existenciu syndrómu vojny v Perzskom zálive. Údajne vyše 100.000 veteránov trpí okrem iného bolesťami svalov alebo stratou pamäti. Vedci tvrdia, že to spôsobilo vystavenie vojakov chemikáliám, ako aj preventívne lieky, ktoré užívali.