Už sme si pomaly zvykli, že tovar nemusíme kupovať len v hotovosti. Najmä, keď ide o predmety dlhodobej spotreby, akými sú autá, počítače, pre podnikateľov stroje a výrobné zariadenia či nehnuteľnosti, môžeme ich kúpu financovať úverom, lízingom alebo splátkovým predajom. Každá z týchto fo-riem, rovnako ako kúpa za hotové, má svoje výhody aj nevýhody.
Nespornou výhodou všetkých foriem obstarania majetku, okrem kúpy za vlastné je, že kupujúci nemusí mať hotovosť. Pri lízingu stačí, ak dokáže zaplatiť 10 až 20 percent z ceny kupovaného predmetu. Samozrejme, ak zaplatí viac, lízingovka mu poskytne lepšie podmienky. Kupovaný predmet potom môže využívať a postupne ho spláca.
Získať úver z banky bolo v nedávnej minulosti takmer nemožné. Banky si po negatívnych skúsenostiach preverovali svojich klientov veľmi pozorne a pri najmenšom náznaku pochybností úver neschválili. Lízing bol a naďalej je dostupnejší pre viac firiem i pre súkromné osoby. Výhodou je to najmä pre začínajúcich podnikateľov, ktorí sa nedokážu preukázať výsledkami za minulé obdobia.
"Papierovačky" sú pri schvaľovaní lízingu kratšie a menej náročné. Nájomca nemusí predkladať tak veľa dokladov ako v banke. Navyše, predmet lízingu kupuje lízingová spoločnosť, ktorá sa postará o dokumentáciu kúpy. Klient si predmet vyberie, predloží potrebné dokumenty a podpíše s lízingovkou zmluvu.
Lízingovka má okrem toho často zvýhodnené ceny, oproti cenám bežným. Je to z dôvodu, že nakupuje od predajcu väčšie množstvo predmetov a môže si tak uplatniť rôzne výhody a cenové rabaty, ktoré premieta do ceny pre nájomcu. To isté platí aj pri poistení, keďže každý predmet lízingu musí byť poistený.
Pre podnikateľov má lízing výhodu aj v daňových aspektoch. Podľa zákona sa na lízing vzťahujú takzvané lízingové odpisy, ktoré sú kratšie ako bežné lehoty odpisovania. Okrem toho šetrí lízingové obstarávanie likvidné prostriedky podnikateľa, ktorý ich takto nemusí naraz a v celom objeme použiť na nákup potrebnej investície. Formou akontácie zaplatí len určitú časť a zvyšok spláca až z dosahovaných tržieb z prevádzkovania prenajatého zariadenia formou nájomného. Nájomca si môže dohodnúť splátky aj nerovnomerne, napr. u sezónnych prác v poľnohospodárstve a podobne.
Okrem výhod má však lízing aj svoje nevýhody. Vari tou najokatejšou je, že navýšenie v lízingových splátkach je zvyčajne vyššie ako úroky úveru. Je to preto, že lízingové spoločnosti si peniaze väčšinou tiež požičiavajú a v splátkach je potrebné zaplatiť finančnú službu aj zisk spoločnosti. Ďalším podstatným atribútom lízingu je, že vlastníkom predmetu lízingu je lízingová spoločnosť. Práva nájomcu sú preto obmedzené a sú zadefinované, rovnako ako jeho povinnosti, v lízingovej zmluve. (er)