t sa pravidelne pýta približne sedemtisíc nemeckých firiem, ako hodnotia súčasnú podnikovú situáciu a ako vyzerajú ich plány do budúcnosti. Najvýznamnejší nemecký včasný konjunkturálny ukazovateľ zaznamenal najnižšiu úroveň od vlaňajšieho septembra.
Prezident Ifoinštitútu Hans-Werner Sinn podčiarkol, že "zníženie indikátora je následkom slabej domácej spotreby a aj zahraničných faktorov: vysokej ceny ropy a rastu hodnoty eura voči doláru". "Je zvláštne, že svetová ekonomika rastie najsilnejšie za posledných 28 rokov a Nemecko sa na tomto raste nepodieľa," povedal Sinn pre televíznu stanicu CNBC. Dodal, že "pre vysoké pracovné náklady investujú nemecké firmy radšej v zahraničí a nemeckí pracujúci, obávajúci sa o zamestnanie, redukujú výdavky na spotrebu".
Analytička Dresdner Kleinwort Wasserstein Daniela Etschenbergerová si myslí, že aj v nasledujúcich mesiacoch môže Nemecko rátať s vysokými cenami ropy a silným eurom. Aj preto očakáva zníženie exportných aktivít nemeckých podnikov.
Podľa experta banky WestLB Jörga Lütschova sa dá očakávať konjunkturálne oživenie v Nemecku až na jar budúceho roku, keď oslabnú tlaky z vysokej ceny ropy, zlepší sa spotrebná atmosféra a firmy začnú znovu investovať.
Väčšina analytikov predpokladá, že nemecká ekonomika vzrastie v roku 2005 o 1,5 % - hlavne v dôsledku nižšieho počtu pracovných dní než tento rok. Stúpa však počet analytikov, ktorí sa obávajú, že vysoká cena ropy a rast kurzu eura voči doláru budú pre nemecké hospodárstvo čoraz väčším problémom.
Starosť o pôsobenie slabého eura na nemecké hospodárstvo vyjadril v stredu aj nemecký kancelár Gerhard Schröder. Povedal, že "pohľad na výmenný kurz ho napĺňa obavami". Súčasne však varoval pred maľovaním čerta na stenu: "Nemecké hospodárstvo sa nachádza v zahraničnoobchodnej oblasti v dobrom stave," povedal kancelár.
JÁN ŠALGOVIČ, Mníchov